fbpx
drewutnia

Jak przygotować się do budowy drewutni?

Chcesz zbudować miejsce do przechowywania drewna w swoim ogrodzie. Zanim jednak złapiesz w rękę piłę, warto dobrze się do tego przygotować. W poniższym artykule podpowiemy Ci jak przygotować się do budowy drewutni. Drewutnia to zadaszona budowla o ażurowych ściankach, które zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Tradycyjnie wyposażone w utwardzoną posadzkę izolującą drewno od wilgoci.

Jak przygotować się do budowy drewutni – po co drewutnia?

Zanim zabierzesz się za budowę, musisz wiedzieć, jakie zalety ma posiadanie w swoim ogrodzie drewutni i dlaczego warto ją mieć. Podstawową zaletą jest wygoda. Drewno przechowywane w drewutni będzie składowane w przeznaczonym do tego miejscu, więc na Twojej posesji zapanuje ład i porządek.

Ponadto odpowiednio zaprojektowana i zbudowana drewutnia doskonale zabezpiecza drewno, chroniąc je np. przez opadani. Jeśli kupisz drewno w dobry tartaku i właściwie je zabezpieczysz, będzie ono doskonałym materiałem opałowym.

Kolejna zalet to walory estetyczne. Drewutnia może bowiem stanowić element dekoracyjny Twojego ogrodu.

Jak przygotować się do budowy drewutni – formalności

Jeśli myślisz o wybudowaniu drewutni, musisz wiedzieć, że nie ma potrzeby składania żadnych dokumentów. Czy to zgłoszeń, czy wniosków i pozwolenie na budowę. Jednak taka wiata nie może przekraczać 50 m2 powierzchni, a ich liczba jest ograniczona wielkością działki. Nie można tutaj też zapominać o przepisach przeciwpożarowych. Składzik drewna musi być więc oddalony od granicy działki co najmniej o 4 m lub musi mieć ogniotrwałą przegrodę od strony działki sąsiedniej.

Jak przygotować się do budowy drewutni – projekt

Na początku dobrze zastanów się, gdzie na terenie swojego ogrodu chcesz usytuować drewutnię. Myśląc o miejscu, bierz pod uwagę nie tylko względy prawno-formalnościowe, ale także swoją wygodę i komfort. Tutaj dobrym pomysłem jest wybranie miejsca jak najbliżej domu. Dzięki temu idąc po drewno na opał, nie będzie konieczności przemierzanie sporych odległości.

Bardzo korzystnym rozwiązaniem jest też budowanie składu drewna blisko przy ścianie budynku mieszkalnego bądź gospodarczego. Dzięki temu możesz maksymalnie efektywnie wykorzystać przestrzeń swojej posesji. Jeśli myślimy o wygodzie przy wybieraniu lokalizacji drewutni, nie można zapomnieć o uwzględnieniu dojazdu samochodem. Wbrew pozorom jest to bardzo istotny aspekt w kontekście uzupełniania zapasów drewna.

Nie zapominać o tym, że drewno powinno mieć przy przechowywaniu odpowiednie warunki. Dlatego też najlepiej, by miejsce przeznaczone na drewutnię było dobrze nasłonecznione, a także przewiewne. Słońce dobrze osuszy drewno, a cyrkulacja powietrza odprowadzi powstałą parę poza składzik. Z tego też powodu przy wybieraniu miejsca na drewutnię należy unikać północnej strony budynku. Z tej bowiem strony panuje największy poziom wilgotności, a nie dochodzą promienie słoneczne.

Pamiętaj też o zasadach układania drewna w składziku. Bardzo ważne jest, by pojedyncze polana zachowywały między sobą nieco przestrzeni. W przypadku, gdy będą zbyt mocno ściśnięte ze sobą, cyrkulacja powietrza będzie zbyt ograniczona. Ważne jest też, by drewna nie przechowywać w pomieszczeniach, które są zamknięte, nieogrzewane i dodatkowo pozbawione jakiejkolwiek wentylacji. Wszystko to połączone ze sobą może doprowadzić do butwienia opału.

Planując drewutnię przy budynku, pamiętaj, by nie dotykała od bezpośrednio ściany. Może do doprowadzić do pojawienia się wilgoci na elewacji i powstania grzyba. Nie układaj też drewna bezpośrednio na ziemi. Wykonaj podłoże np. z belek.

Jak przygotować się do budowy drewutni – narzędzia

Jeśli planujesz budowę drewutni, sprawdź, czy masz wszystkie niezbędne do tego narzędzia. Upewnij się też, że są one w pełni sprawne i nadają się do użytkowania.

W pracach będą Ci potrzebne np. elektronarzędzia, takie jak wiertarka, wkrętarka oraz wyrzynarka. Z pewnością przydadzą się też młotek, piła, a także sprzęt do dokładnych i precyzyjnych pomiarów – miarka oraz poziomnica. Nie zapomnij też zaopatrzyć się w stabilną drabinę oraz sprzęt, którym starannie wykonasz impregnowanie i malowanie gotowej drewutni. Tutaj sprawdzą się pędzle i pistolet do malowania lub wałki. Do utwardzenia podłoża pod budowlę, a także budowy stabilnych fundamentów oraz doprowadzenia ścieżki przyda się też łopata, oraz ewentualnie zagęszczarka do gruntu czy gilotyna do cięcia kostki brukowej, jeśli zdecydujesz się taką ułożyć.

Wiesz już, czego potrzebujesz, by zacząć budowę drewutni. W kolejnym artykule podpowiemy, jak taką budowę przeprowadzić krok po kroku.

Przeczytaj także:

Drewniana studnia ogrodowa (madar-palety.pl)

Jak dbać o drewniane meble (madar-palety.pl)

Jak odświeżyć drewniane meble ogrodowe? (madar-palety.pl)

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram