W poprzednim artykule opisaliśmy jak przygotować się do budowy drewutni. Skoro miejsce masz już wybrane, a narzędzia sprawne i gotowe – możesz śmiało ruszać ze swoimi pracami. W poniższym tekście podpowiemy Ci krok po kroku, jak zbudować drewutnię.
Ważne jest, by podłoże, na którym zbudujesz drewutnię, było lekko wzniesione, równe i dobre utwardzone. Dzięki temu nie będzie się tam gromadziła deszczówka i unikniesz zawilgocenia drewna.
Fundamenty można wykonać, opierając konstrukcję na betonowych stopach fundamentowych. Wykop w ziemi dziury, w których je umieścisz, następnie zalej betonem. Gdy ten zacznie się wiązać, pośrodku stóp umieść drewniane słupy. Będą one wspornikami. Następnie ułóż betonowe bloczki fundamentowe, w jednym lub kilku rzędach – zależnie do szerokości budowanej drewutni.
Co ważne, bloczki owiń szczelnie folią izolacyjną bądź użyj papy. W ten sposób zabezpieczone podłoże uchroni przed przedostawaniem się wilgoci do drewna, a także uchroni przed bakteriami odpowiedzialnymi za procesy gnilne.
W następnej kolejności zamontuj słupy nośne. Pamiętaj, by słupy znajdujące się z tyłu konstrukcji były niższe od tych z przodu. Pozwoli uzyskać odpowiedni kąt nachylenia dachu. Zapewni to swobodne spływanie wody deszczowej.
Do słupów nośnych przytwierdź krokwie dachowe, przy użyciu specjalnych złącz ciesielskich i śrub lub gwoździ. Przy większych konstrukcjach złącza muszą znaleźć się po dwój stronach słupków, co zwiększy stabilność konstrukcji drewutni.
Kolejna czynność to przymocowanie do słupów nośnych i bloczków fundamentowych legarów, będących wsparciem dla podłogi. Do legarów przykręć deski i pozostaw między nimi szczeliny. Umożliwi to dopływ powietrza, a jednocześnie odizoluje drewno od ziemi.
Kolejny etap to montaż ścian. Sztywne połączenie ścian zapewnia dobrą stabilność całej konstrukcji. Zacznij więc od wykonania solidnych i trwałych podpór, które zamontujesz na dole i górze konstrukcji. Do nich przytwierdź ściany przednie i tylne. Pamiętaj przy tym o zachowaniu kąta prostego, czyli 90 stopni.
Teraz kolej na ściany boczne. Tutaj też pamiętaj o odstępach, niezbędnych do zachowania odpowiedniej cyrkulacji powietrza. W momencie projektowania drewutni rozważ użycie płyt ażurowych na ściany. Mają one bardzo estetyczny wygląd, co będzie stanowiło element dekoracyjny całej konstrukcji.
Dach to ostatni element i zwieńczenie prac nad konstrukcją. Można powiedzieć, że po całej budowie to już jest najprostsze zadanie. Dobierz odpowiednią płytę – dobrym wyjściem jest uniwersalna, wodoodporna pływa OSB. Przytwierdź ją do wsporników dachu, tak, by wystawała ona poza konstrukcję ok. 30 cm. Będzie dzięki temu stanowiła lepszą ochronę drewna przed opadami.
Estetykę konstrukcji podniesie montaż pokrycia dachowego, np. gontu bitumicznego, blachy, dachówki lub nawet papy. Ponadto deski wieńczące przytwierdzone do krawędzi dachu dodadzą jej charakteru.
Ostatnim szlifem całej budowy jest dokładne zaimpregnowanie drewutni. Zabezpieczy to ją przed działaniem czynników atmosferycznych. Jeśli zdecydujesz się pominąć ten etap, musisz liczyć się z tym, że na powierzchni mogą pojawić się grzyby praz pleśni.
Co ważne, zwróć też uwagę, by wszelkie metalowe łączniki używane podczas budowy całej konstrukcji były nierdzewne.
Zapewni to dłuższą żywotność drewutni.
O tym, że palety mogą być doskonałym materiałem konstrukcyjnym do wykorzystania w ogrodzie, pisaliśmy już na naszym blogu tutaj.
Pierwszym sposobem na wykorzystanie palet jest ich rozmontowanie i wykorzystanie uzyskanych w ten sposób desek. Pamiętaj jednak, by być przy rozkładaniu ostrożnym – nie uszkodź materiału. Pozbądź się gwoździ, wygładź deski i zaimpregnuj. Potem idź kolejno według opisanych wcześniej kroków.
Druga opcja to wykorzystanie palet, ale bez ich rozmontowywania. Niewątpliwie zaletą tego rozwiązania jest dużo szybszy czas całej budowy. Wystarczy tylko, że połączysz ze sobą palety w odpowiedni sposób. Użyj do tego gwoździ, a także kątowników. Choć szybka i dość łatwa, to jednak nie jest to metoda pozbawiona wad. Palety bez dodatkowego deskowania mogą nie stanowić całkowicie skutecznego zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych. Dobrym wyjściem jest więc skorzystanie z gotowego zadaszenia. Można w ten sposób wykonać składzik na drewno, które będzie przylegało do ściany budynku i w ten sposób wyposażyć go w dobre zadaszenie.
Teraz już wiesz, jak przygotować się do budowy drewutni, a także jak zbudować trwały składzik.
Przeczytaj także:
Drewniana studnia ogrodowa (madar-palety.pl)