fbpx

Więźba dachowa prefabrykowana

Budowa domu to niezwykle stresujący moment w życiu wielu osób. Jednym z aspektów mających bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo domu jest więźba dachowa. W poniższym artykule zapoznasz się z pojęciem prefabrykowana więźba dachowa, a także przeczytasz, co dokładnie kryje się pod tym hasłem. Zapraszamy do lektury.

W poprzednich dwóch artykułach wyjaśnialiśmy to, czym jest więźba dachowa, a także, z czego składa się ona w wersji tradycyjnej. Te teksty znajdziesz na naszym blogu. Dla usystematyzowania przypomnimy tylko, że więźba dachowa, to niezwykle istotny element, który przenosi obciążenie dachu na konstrukcję domu. Sama więźba może mieć różne formy.

Prefabrykowana więźba dachowa

Coraz większą popularnością zaczynają cieszyć się w Polsce nie tylko prefabrykowane dachy, ale nawet całe konstrukcje domów. Co ważne w wielu przypadkach w żadnym wypadku nie ustępują one funkcjonalności standardowo stosowanym dotychczasowym rozwiązaniom. Co więcej, szereg zalet sprawia, że coraz szersze grono inwestorów decyduje się właśnie na ten sposób.

Prefabrykowana więźba dachowa powstaje na linii produkcyjnej i wykonuje się ją z drewna, które uprzednio odpowiednio się wysusza, co znacznie poprawia parametry techniczne.

Niewątpliwie atutem tego typu rozwiązania jest lekkość konstrukcji, a także możliwość szybkiego montażu niezależnie od panujących aktualnie warunków atmosferycznych. To ostatnie jest wyjątkowo uciążliwe w przypadku budowy konstrukcji więźby dachowej metodą tradycyjną.

Wiązary kratowe

Stanowią one element konstrukcyjny więźby dachowej prefabrykowanej składający się z kilku, a nawet kilkunastu desek połączonych w kształt trójkąta. Sam montaż takiej więźby dachowej odbywa się najczęściej przy wykorzystaniu przybijanych nakładek bądź specjalnych płytek posiadających stalowe ostre wypustki.

Wiązary kratowe stanowią doskonałe rozwiązanie dla inwestorów budujących domy z nieużytkowym poddaszem o dachu dwuspadowym. W przypadku takich rozwiązań zarówno łatwość montażu, jak i jego cena skłaniają ku właśnie temu typowi więźby.

Można oczywiście za pomocą wiązarów stworzyć dużo bardziej złożone i skomplikowane konstrukcje dachów, z czterospadowymi włącznie, a nawet z połaciami, które przenikają się ze sobą. Jest to jednak dość skomplikowane i pracochłonne, a co za tym, także i kosztowne.

Więźba dachowa prefabrykowana

Jak już wspomnieliśmy, cena może być niezwykle atrakcyjnym czynnikiem decyzyjnym. Jej niższa cena wynika między innymi z faktu, że wykorzystuje się mniej surowców. Wielu inwestorów jest też zdania, że prefabrykowana więźba dachowa pozwala na poddasze jedynie w formie niezagospodarowanej. Nie jest to jednak prawdą. Jeśli ktoś ma potrzebę, by tę przestrzeń zagospodarować i stworzyć tam np. pokoje lub składzik, można stworzyć konstrukcję, która to umożliwi. Może się to wiązać jedynie z nieco większą ceną.

Więźba dachowa prefabrykowana czy tradycyjna

Tę wątpliwość inwestorzy mają coraz częściej. Duża część z nich decydując się na budowę swojego domu, szuka rozwiązań, które pozwolą zaoszczędzić część nakładów finansowych. Dla takich osób więźba prefabrykowana może być doskonałym wyborem. Co ważne umożliwia ona lepsze zagospodarowanie przestrzeni i oszczędza czas. Jakościowo natomiast nie odbiega w żadnym wypadku więźbie dachowej w wersji tradycyjnej.

Więźba prefabrykowana – zalety

Teraz znając już zalety zarówno więźby tradycyjnej, jak i prefabrykowanej, możesz jako inwestor podjąć świadomą decyzję i wybrać to, co będzie dla Ciebie optymalnym rozwiązaniem.

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram