fbpx

Drewniane podłogi – wady i zalety

Drewniane podłogi – wady i zalety

Podłogi wykonane z drewna od lat cieszą się ogromną popularnością. Dzieje się tak ze względu na walory estetyczne, a także dużą uniwersalność stylu. I choć drewno wciąż jest bardzo częstym wyborem, to wiele osób decyduje się na kamień, panele podłogowe czy płytki. Jeśli i Ty stoisz przed podjęciem decyzji co do rodzaju podłóg w swoim domu, zapoznaj się z zaletami i wadami tego materiału.

Drewniane podłogi – krótka historia

Drewniane podłogi mają swoje początki w barokowej Francji i kolonialnej Ameryce. Początkowo można je było znaleźć na dworach i bogatych rezydencjach. Większą popularność zyskały w XIX w. wraz z powstaniem fabryk produkujących klepki i deski na masową skalę.

W okresie II Wojny Światowej zaczęto stosować wygodne i łatwe w montażu linoleum, a w drugiej połowie XX wieku popularność zyskały różnego rodzaju wykładziny, także te dywanowe.

Mimo tylu różnych rozwiązań, podłogi drewniane wciąż cieszą się dużą popularnością.

Drewniane podłogi – rodzaje

Drewniane podłogi mają różne odsłony. Wśród nich możesz spotkać m.in.:

Drewniane podłogi – zalety

Drewniane podłogi cieszą się popularnością nie bez powodu. Mają niewątpliwie wiele zalet, które doceniają inwestorzy.

Estetyka

Drewniana podłoga pasuje do wnętrz w każdym stylu i charakterze. Dzięki różnorodnym możliwościom kolorystycznym czy wykończeniowym doskonale sprawdzi się w stylu boho, rustykalnym, a także nowoczesnym czy glamour. Pozwala to na wiele możliwości aranżacyjnych i dopasowanie do każdego wnętrza. Drewniana podłoga dodaje pomieszczeniom klasy.

Dodatkowo dzięki uniwersalności można łatwo zmieniać wystrój wnętrz, a drewniana podłoga w każdym momencie będzie się prezentowała doskonale.

Izolacja termiczna

Drewno stanowi doskonałą izolację termiczną. W zimnych porach roku zatrzymuje ciepło wewnątrz, nawet przy dużych chłodach panujących na zewnątrz, a dodatkowo ich powierzchnia jest ciepła w dotyku.

Trwałość

Drewniana podłoga to inwestycja na lata i nie ma w tych słowach przesady. Przy odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji może przetrwać bez uszczerbku nawet przez całe pokolenia.

Hipoalergiczność

Drewno tworzy antystatyczną posadzkę, na której nie osiada tak łatwo kurz. Dużo łatwiej jest wtedy utrzymać czystość w domu. Przekłada się na to na wyższą jakość powietrza w pomieszczeniach. Jest to cenna cecha, niezwykle pożądana zwłaszcza w domach alergików.

Przytulność

Drewniane podłogi ocieplają wnętrze, nadają mu przyjemny i miły charakter. Zapraszają, a także roztaczają atmosferę kojarzącą się z przyjemnością.

Odnawialna powierzchnia

Lite drewno doskonale poddaje się renowacji. Dlatego też drewniane podłogi można dość łatwo odświeżyć pozbywając się drobnych zarysowań.

Drewniane podłogi – wady

Jednak nie ma rozwiązań idealnych. Drewniane podłogi jak wszystko na świecie mają nie tylko liczne zalety, ale też wady.

Cena

Drewniane podłogi nie są tanie. Ten fakt odstrasza chyba najwięcej osób, które z drewna rezygnują. Mimo różnych możliwości i rodzajów do wyboru nadal wielu inwestorów uważa, że drewniana podłoga to inwestycja na długie lata.

Montaż

O ile zwykłe panele możesz położyć samodzielnie, nawet przy użyciu instrukcji z Internetu, o tyle drewno należy powierzyć fachowcom. Nawet drobne pomyłki mogą z czasem stać się dużą uciążliwością, a wymiana źle dobranych fragmentów podłogi będzie bardzo kosztowna.

Konserwacja

Choć drewniana podłoga może przetrwać wiele lat, konieczna jest do tego jej konserwacja i pielęgnacja, czyli regularne olejowanie i stosowanie specjalnych preparatów do mycia. Zbyt silna chemia może uszkodzić strukturę drewna.

Zmiana koloru

Kolor podłogi może z czasem ulegać zmianie. Dzieje się tak, gdy niektóre fragmenty drewna są bardziej narażone na promieniowanie słoneczne niż inne i mogą wtedy pojawiać się różnice w kolorze, co wpłynie na wrażenia estetyczne.

Jak widać drewno ma wiele zalet, ale też wad i gdy decydujesz się na wybór podłogi w swoim domu, musisz poznać wszystkie za i przeciw, a potem podjąć świadomą i dobrze przemyślaną decyzję.

Przeczytaj także:

Jak odnowić stare drewniane meble? (madar-palety.pl)

Jak zrobić drewniane meble ogrodowe z palet? (madar-palety.pl)

Drewniana altana ogrodowa – jakie drewno wybrać? (madar-palety.pl)

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram