fbpx

Jak odnowić stare meble drewniane?

Drewniane meble

Jak odnowić stare meble drewniane?

Masz w swoim ogrodzie stare meble drewniane, które są już nieco zniszczone i zastanawiasz się nad ich wyrzuceniem? A może widziałeś ostatnio na targu staroci piękną drewnianą komodę, jednak wahasz się nad kupnem, bo była już nieco zniszczona? Można odnowienie mebli drewnianych zostawić fachowcom, jednak często koszty tego typu usług przerastają Wasz budżet. Innym wyjściem jest podjęcie wyzwania samodzielnego odnowienia tego typu mebli. Jak to zrobić i czy dużo to kosztuje? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.

Renowacja drewnianych mebli: ocena.

Pierwszy etapem jest ocena zniszczeń i ustalenie, jaki zakres prac będzie do wykonania. Sprawdź, czy w drewnie nie ma ubytków, które będzie trzeba uzupełnić. Dobrym pomysłem jest fotografowanie wszelkich usterek, by w późniejszych etapach żadnej nie przeoczyć.

Renowacja drewnianych mebli: co jest potrzebne?

Na początku musisz zaopatrzyć się we wszystkie akcesoria potrzebne do pracy. Często lista ta jest uzależniona od mebla, z jakim pracujesz, jednak poniżej znajdziesz najczęściej potrzebne rzeczy:

Wszystkie wymienione akcesoria w zależności od marki i potrzebnej ilości to koszt ok. 700-850zł.

Renowacja drewnianych mebli: krok po kroku.

Miejsce pracy

Na początku przygotuj miejsce, w którym będziesz pracować. Przygotuj się na to, że nabrudzisz w czasie pracy, lepiej więc nie rozkładaj warsztatu na środku salonu. Balkon, taras czy otwarty garaż będą najlepsze. Z jednej strony ważne jest dobre oświetlenie, a z drugiej przeciąg, by nie narażać się na zbytnie wdychanie oparów środków i farb. Zabezpiecz też miejsce dokładnie folią malarską.

Przygotowanie mebla

Wyjmij szuflady, odkręć drzwiczki, gałki, zawiasy, prowadnice, okucia. Sprawdź ich stan, należy je wyczyścić lub wymienić w razie potrzeby na nowe.

Następnie przy użyciu mydła rozpuszczonego w wodzie umyj dokładnie mebel z tłustych plam i zanieczyszczeń. W trakcie czyszczenia sprawdzaj ponownie jego stan, być może pojawią się nowe rysy po usunięciu zabrudzeń.

Szlifowanie

Pora na szlifowanie. Najpierw przy użyciu papieru gruboziarnistego, a następnie tego o drobnych ziarnach. Dzięki temu, powierzchnie nad którymi pracujesz, będą idealnie gładkie. Ta metoda rewelacyjnie sprawdzi się przy elementach gładkich, jak drzwiczki czy blaty. Jednak do części o nieregularnych kształtach, jak rzeźbienia czy fantazyjne frezy lepiej użyć metod chemicznych do rozpuszczenia starego lakieru. Są do tego specjalne preparaty, a dokładny sposób ich użytkowania należy sprawdzić na opakowaniu.

Po szlifowaniu dobrze jest umyć mebel jeszcze raz. Usunie to pył pozostały po szlifowaniu i resztki zmywacza.

Uzupełnianie ubytków

W tym etapie uzupełnij wszelkie ubytki przy pomocy specjalnej masy szpachlowej. Można ją zakupić w niewielkich tubkach. Masę nakłada się na pęknięcie i wyrównuje specjalną packą.

Jest też moment, na sklejenie ewentualnych pęknięć. Służy do tego specjalny klej do drewna, a potem zakładane są ściski do drewna. Pozwalają one na dokładne połączenie się elementów. Tutaj należy pozostawić wszystko i pozwolić, by klej zadziałał.

Kolejne szlifowanie

Tutaj należy wyrównać wszystkie te miejsca, gdzie wcześniej zastosowana została masa szpachlowa lub klej. Delikatnie wyrównaj powierzchnię, a następnie ponownie umyj lub odkurz mebel. Usuniesz w ten sposób wszelkie pyłki.

Malowanie

Ten etap najlepiej zacząć przy pomocy małego pędzla i pomalować wszelkie kąty, rogi, zakamarki i brzegi. Następnie wybieramy wałek, który nie gubi włosia. Pozwoli on na równomierne pomalowanie powierzchni. Jeśli chcesz podkreślić strukturę drewna i słoje to należy malować zgodnie z usłojeniem drewna.

Można też zastosować technikę nierówności i smug. Nie jest to najłatwiejsze, jednak warto spróbować. Wtedy cały etap malowania wykonuje się za pomocą pędzla stosując dowolność kierunków pociągnięć.

Lakier czy farbę należy pozostawić do wyschnięcia i w miarę potrzeby nałożyć drugą warstwę.

Okucia i dodatki

Na tym etapie należy dokładnie wyczyścić wszelkie zawiasy, prowadnice czy klamki. Ewentualnie można wymienić je na nowe, w wybranym stylu.

Po wyschnięciu elementów mebla i skręceniu w całość można zacząć planować dodatkowe elementy ozdobne. Mogą to być przetarcia lub ozdobniki w stylu decoupage.

Jak widać proces renowacji drewnianych mebli nie jest nazbyt skomplikowany. Oczywiste jest, że fachowiec zrobi to z pewnością dokładniej, jednak satysfakcja z samodzielnej pracy jest nieproporcjonalnie większa.

Zobacz także:

Rozwiązania, które można wykorzystać za pomocą pelletu (madar-palety.pl)

Drewniane paski dekoracyjne czyli Lamel (madar-palety.pl)

Paleta jednorazowa to paleta drewniana, która nie podlega zwrotowi (madar-palety.pl)

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram