fbpx

Rozwiązania, które można wykorzystać za pomocą pelletu

Autor publikacji: Robert Olszanowski, opublikowano 23 lutego 2022

Rozwiązania, które można wykorzystać za pomocą pelletu

Pellet to ekologiczne paliwo grzewcze, które staje się w Polsce coraz bardziej popularne. Jak się go produkuje? Jakie są najpopularniejsze sposoby wykorzystania pelletu? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Pellet powstaje z odpadów drzewnych, słomy lub biomasy, a materiały te są prasowane pod dużym ciśnieniem i przeciskane przez odpowiednią matrycę.
  • Zastosowanie pelletu nie ogranicza się do ogrzewania, ponieważ wykorzystuje się go również jako wyściółka dla kota, czy innych zwierząt.
  • Szczególnym rodzajem pelletu jest pellet zanętowy, który powstaje z produktów spożywczych

Jak produkuje się pellet?

Pellet powstaje z odpadów drzewnych, takich jak wióry, trociny, czy zrębki. Są one prasowane pod dużym ciśnieniem, a następnie przeciskane przez otwory w specjalnej matrycy. W efekcie powstają granulki o szerokości około 6-8 mm oraz długości około 30 mm. Pellet opałowy może powstawać z może powstawać z dowolnego rodzaju drewna, które musi być najpierw odpowiednio rozdrobnione, w związku z czym do jego produkcji idealnie nadają się odpady drzewne. Warto również mieć świadomość, że pellet może być wytwarzany także ze słomy, czy biomasy, jednak do ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystuje się pellet wyprodukowany z odpadów drzewnych ze względu na jego wartość opałową.

Rozwiązania, które można wykorzystać za pomocą pelletu
Rozwiązania, które można wykorzystać za pomocą pelletu

Wykorzystanie pelletu

Jak wspomniano we wstępie pellet jest coraz chętniej wybieranym paliwem grzewczym, co wynika przede wszystkim z jego atrakcyjnej ceny oraz faktu, że jest to paliwo odnawialne. Dowodem rosnącej popularności może być liczba wyszukiwań w Internecie hasła pellet cena. Nie każdy jednak wie, że pellet sprawdza się również jako wyściółka dla kota, czy królika. Inną ciekawostką jest fakt, że pellet, a w zasadzie jego szczegółną odmianę, czyli pellet zanętowy wykorzystują również wędkarze.

Piec na pellet

Najpopularniejszym wykorzystaniem pelletu jest z pewnością ogrzewanie, zarówno domów jednorodzinnych, jak i budynków przemysłowych, czy użyteczności publicznej. Ogrzewanie pelletem jest bardzo wydajne, a piec na pellet jest w stanie utrzymać stałą temperaturę w budynku. Warto również mieć świadomość, że pelletem można palić również w piecach dedykowanych do spalania węgla, drewna, a nawet ekogroszku. W tym przypadku wystarczy zmodernizować stary kocioł instalując palnik na pellet. Jest to rozwiązanie ekologiczne oraz ekonomiczne, ponieważ nie ma konieczności wymiany pieca na nowy.

Kominek na pellet

Warto również mieć świadomość, że pellet można spalać także w kominku. Kominek na pellet to rozwiązanie, które jest wygodne w obsłudze, czyste, a także wydajne. W czym tkwi przewaga pelletu nad drewnem spalanym w kominku? Otóż, drewno opałowe, o którym pisaliśmy w artykule: Drewno opałowe. Jakie drewno do pieca?, spala się mniej efektywnie, a w procesie powstaje więcej zanieczyszczeń oraz substancji smolistych. Pellet spalany w kominku jest lepszy również z praktycznego punktu widzenia, ponieważ zapakowany jest w szczelne opakowania, co pozwala utrzymać porządek w salonie.

Kocioł, kotły na pellet

Pellet spalany może być nie tylko w piecach, czy kominkach, ale również przez automatyczny kocioł na pellet. W tym przypadku zaletą jest przede wszystkim bezobsługowość, ponieważ tego typu kotły na pellet wymagają jedynie zasypania podajnika oraz regularnego usuwania popiołu (co kilka dni). Piec na pellet z podajnikiem to wygoda oraz wysoka wydajność, którą pozwala osiągnąć właściwe zaprogramowanie sterownika. Urządzenie tego typu działają na tej samej zasadzie, co piece na ekogroszek, a w niektórych przypadkach kocioł umożliwia spalanie obu tych paliw. Zastanawiając się jednak nad tym, czy lepszy będzie pellet, czy ekogroszek wyborem powinno być paliwo odnawialne, czyli pellet. Ekogroszek to wyrób węglowy, który jest bowiem dużo mniej "eko" niż powszechnie sądzimy.

Kominki na pellet z płaszczem wodnym

Do ogrzewania domów jednorodzinnych stosowane są również kominki na pellet z płaszczem wodnym. Może to być alternatywa dla instalacji centralnego ogrzewania oraz tradycyjnych kotłów. W tym przypadku następuje wymiana ciepła pomiędzy spalinami uzyskanymi w procesie spalania pelletu, a wodą przepływającą przez płaszcz. Kominek połączony jest z grzejnikami poprzez wymiennik ciepła, co sprawia, że woda z obiegu otwartego nie łączy się z wodą w obiegu zamkniętym.

Pellet dla kota

Z pewnością nie każdy wie, że w sprzedaży dostępny jest również pellet dla kota, królików, czy innych zwierząt klatkowych. Do produkcji pelletu tego typu również wykorzystuje się odpady drzewne, jednak w tym przypadku nie istotna jest jego wartość opałowa. W związku z tym może to być pellet bez kategorii, który jest zdecydowanie tańszy niż opałowy pellet. Cena opakowania wynosi zazwyczaj kilkanaście złotych. Jest ona niska, ponieważ tego typu pellet powstaje z najróżniejszych odpadów pochodzących z tartaków. Więcej informacji o ich roli można znaleźć w artykule: Czym jest tartak, jaką rolę pełni i czy możemy coś w nim kupić? Zaletą pelletu jest również duża chłonność, dzięki czemu świetnie sprawdza się jako wyściółka w kuwecie dla kota, czy klatkach dla innych zwierząt.

Pellet zanętowy

Jak już wspomniano oprócz pelletu opałowego, który może może służyć również jako wyściółka dla kota, produkowany jest także pellet zanętowy, który jest używany przez wędkarzy. Co to jest pellet zanętowy? Są to granulki wytwarzane w ten sam sposób co pelet opałowy. Różnicą jest jednak ich skład, ponieważ pellet zanętowy powstaje z produktów spożywczych, takich jak np. mąka kukurydziana, czy pszenna, nasiona, a nawet białka ryb. Pellet zanętowy jak sama nazwa wskazuje stosowany jest jako zanęta dla ryb drapieżnych.

Podsumowując należy stwierdzić, że pellet to produkt, który sprawdza się w przypadku wielu rozwiązań. Najpopularniejszym jest wykorzystanie go jako paliwa opałowego, jednak technologia produkcji sprawia, że sprawdza się również jako wyściółka, czy zanęta dla ryb.

Ostatnie wpisy:

Kategorie: ,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram