fbpx

Czym jest tartak, jaką rolę pełni i czy możemy coś w nim kupić?

Autor publikacji: Robert Olszanowski, opublikowano 8 listopada 2021

Czym jest tartak, jaką rolę pełni i czy możemy coś w nim kupić?

Tartak. Drewno towarzyszy ludzkości od początku istnienia naszego gatunku W międzyczasie zmieniała się jego funkcja. Najpierw na nim siedzieliśmy, potem paliliśmy jako opał, aż w końcu ktoś uznał, że jest to wspaniały materiał budowlany i stolarski. Wtedy też zaczęto myśleć nad tym, jak szybko, dokładnie i skutecznie przygotowywać ścięte bale drzew do konkretnej obróbki. W ten oto sposób powstał tartak. Czym jest? Jaka jest jego historia, Jak funkcję pełni dzisiaj? Zapraszamy do podróży po „drewnianej” historii świata.

Czym jest tartak, jaką rolę pełni i czy możemy coś w nim kupić?
Czym jest tartak, jaką rolę pełni i czy możemy coś w nim kupić?

Historia i praca tartaków

Dawno, dawno temu przecinanie kłód drzewnych odbywało się za pomocą długiej, elastycznej piły. Gentleman dysponujący większą siłą fizyczną ustawiał się na wierzchu bala umocowanego na specjalnym rusztowaniu. Słabszy wchodził pod spód. I tak wspólnymi siłami dwaj panowie (o paniach historia taktownie milczy) wykonywali swoją ciężką pracę, trwającą nieraz wiele godzin, a nawet dni.

Piłowali tak aż do 1594 roku, kiedy to holenderski rolnik Cornelis Corneliszoon wpadł na pomysł, by skonstruować rodzaj wału korbowego. Było to proste ramię i tłok napędzane za pomocą wiatraka. Urządzenie wykonywało ruchy góra-dół, człowiekowi pozostało jedynie przesuwać przecinany pień.

Wysiłek konstruktora został doceniony, w roku 1597 przyznano wynalazcy patent na jego wał korbowy.

Z czasem funkcję wiatru zaczęła przejmować woda.

A wszystko po to, by powstały zakłady przerabiające drewno okrągłe na tarcicę w procesie przecierania, czyli rozpiłowywaniu drewna za pomocą urządzenia zwanego trakiem.

Mimo że ówczesne tartaki były nader prymitywne, ich wydajność w stosunku do obróbki ręcznej była zdecydowanie wyższa - 500 desek dziennie! Efekt porównywalny do dzisiejszego lądowania na Marsie.
Trzeba było czekać jeszcze 100 lat, zanim Anglicy skonstruowali modele zbliżone już w swojej zasadzie działania do współczesnych tartaków.

Tartak - Jak wygląda obróbka drewna?

Dzisiejszy tartak w niczym już nie przypomina dzieła naszego rolnika. Obecnie są to specjalistyczne maszyny i narzędzia, przetwarzające tzw. warstwę łyka drewna, którą obcina się po naturalnym lub komorowym wysuszeniu. Obcinana tarcica może mieć prostokątny lub kwadratowy przekrój, jej boki powinny być równe. Więcej na ten temat znajdziecie na https://madar-palety.pl/tarcica-czym-jest/. Z publikacji dowiecie się, czym jest tarcica, jakie są jej rodzaje oraz zastosowanie.

W tartaku ostrugana, gładka i odporna np. na ogień lub szkodniki tarcica może być poddana impregnacji.

Typy impregnacji tarcicy:

  • Zanurzeniowa;
  • Powierzchniowa;
  • Ciśnieniowa.

Zabieg ma na celu zabezpieczenie drewna przed wilgocią, pleśnią i grzybami.

Uwaga. Przed zamówieniem drewna w tartaku należy zasięgnąć informacji, czy cena obejmuje także niezbędne prace przygotowawcze.

Co możemy kupić na tartaku i jakich usług możemy się spodziewać?

Wyroby tartaczne znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju gałęziach przemysłu. Zarówno stolarstwo meblowe, jak i branża budowlana generuje duże zapotrzebowanie na drewno różnorakich gatunków.

Zanim jednak dokonamy zakupu drewna na dom, warto wcześniej dowiedzieć się czegoś na ten temat. Wszystko jasno i przejrzyście zostało przedstawione na https://madar-palety.pl/drewno-na-dom/. Zapraszamy do lektury.

Podstawowym zadaniem realizowanym w tartaku jest przecieranie drewna za pomocą traków. W efekcie powstaje drewno pozbawione kory oraz ogłowione. Równie ważne jest suszenie tarcicy, czyli powstałego po przetarciu drzewa asortymentu drzewnego. Celem suszenia jest obniżenie wilgotności drewna do tego stopnia, aby nadawało się ono do wykorzystywania w warunkach przyszłej eksploatacji, jako wyrób finalny.

Usługi świadczone w tartaku:

  • przecierania surowca iglastego i liściastego, o określonej maksymalnej wielkości dłużyc;
  • rozpiłowywania drewna i strugania z profilowaniem;
  • frezowania tarcicy iglastej i liściastej na indywidualne zlecenie;
  • suszenia tarcicy iglastej i liściastej do uzyskania wilgotności na poziomie do 10%;
  • impregnacji zanurzeniowej tarcicy ognioochronnym i biochronnym impregnatem;
  • impregnacji ciśnieniowej tarcicy impregnatem.

Dodatkowo tartak wykorzystując swój potencjał oraz park maszynowy może świadczyć usługi drobniejsze:

  • Ostrzenie i regeneracja narzędzi;
  • Produkcja elementów stolarki budowlanej.

I wiele innych.

Kiedy można ściąć drzewo?

Zanim w ogóle drewno przyjmie swoją ostateczną, budowlaną postać, o czym szczegółowo jest napisane w publikacji ze strony https://madar-palety.pl/drewno-budowlane-w-budownictwie/,

Przepisy stanowiące o tym, że można lub nie ściąć drzewo i kiedy to zrobić, są bardzo zróżnicowane. Inaczej ujmuje się tę kwestię w odniesieniu do podmiotów gospodarczych, inaczej w przypadku lasów państwowych, a jeszcze inaczej, jeżeli dotyczy to osób fizycznych będących właścicielami prywatnych działek, ogrodów czy gospodarstw. Trzeba uczciwie przyznać, że w tym zestawieniu, to właśnie przeciętny obywatel stoi na przegranej pozycji.

Ponadto szczegółowe regulacje dotyczące wycinki drzew różnią się od siebie zależnie od regionu ich obowiązywania.

W tej sytuacji jedynym rozsądnym wyjściem jest zasięgnięcie szczegółowych informacji w urzędach właściwych terytorialnie dla miejsca wycinki (urzędy gminne i powiatowe). Wszelkie próby podawania jednej, ogólnej definicji mogą wprowadzić w błąd i narazić czytelników na odpowiedzialność administracyjną, a nawet karną.

Proces obróbki drewna jest o wiele bardziej skomplikowany i wymaga o wiele większej ilości specjalistycznych urządzeń i narzędzi, niż nam się wydaje. Zanim drewno trafi do naszych domów, musi przejść naprawdę bardzo długą i skomplikowaną drogę. Dlatego warto o nie dbać, by cieszyło oczy swoim widokiem jeszcze przez długie, długie lata.

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 comments on “Czym jest tartak, jaką rolę pełni i czy możemy coś w nim kupić?”

  1. […] Palety przemysłowe w powstają z reguły z drewna, a w zasadzie z drewnianych desek. W odróżnieniu od Europalet firmy, które je produkują nie muszą posiadać odpowiednich certyfikatów umożliwiających produkcję palet przemysłowych. W efekcie zajmuje się tym  wiele firm, a palety przemysłowe produkowane są również w tartakach, o czym można przeczytać w artykule: Czym jest tartak, jaką rolę pełni i czy możemy coś w nim kupić?  […]

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram