fbpx

Paleta przemysłowa

Autor publikacji: Robert Olszanowski, opublikowano 19 kwietnia 2022

Paleta przemysłowa

Paleta przemysłowa to tańszy odpowiednik Europalety, którego przeznaczeniem jest przenoszenie i magazynowanie różnego rodzaju towarów. Musi posiadać odpowiednią jakość, która determinuje możliwość bezpiecznego wykorzystania jej w procesach transportowych, logistycznych i magazynowych. W jaki sposób produkowane są palety przemysłowe? Jakie są ich wymiary? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Firmy produkujące palety przemysłowe w odróżnieniu od tych, które wytwarzają palety tzw. Europalety nie muszą posiadać certyfikatów potwierdzających ich zgodność z obowiązującymi normami.
  • Palety przemysłowe są tańszą alternatywą dla palet EUR/EPAL, co sprawia, że wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie można zastosować tańsze rozwiązanie.
  • Palety przemysłowe nie mają ściśle określonych wymiarów, co sprawia, że można dostosować je do wielkości ładunku, który ma zostać na nich umieszczony.
  • Do produkcji palet przemysłowych wykorzystuje się z reguły deski sosnowe lub świerkowe, które powinny zostać najpierw odpowiednio wysuszone.

Paleta przemysłowa - produkcja

Palety przemysłowe w powstają z reguły z drewna, a w zasadzie z drewnianych desek. W odróżnieniu od Europalet firmy, które je produkują nie muszą posiadać odpowiednich certyfikatów umożliwiających produkcję palet przemysłowych. W efekcie zajmuje się tym  wiele firm, a palety przemysłowe produkowane są również w tartakach, o czym można przeczytać w artykule: Czym jest tartak, jaką rolę pełni i czy możemy coś w nim kupić? 

Warto również podkreślić, że drewniane palety przemysłowe są z reguły tańsze w produkcji niż Europalety, co wynika z faktu, że materiały użyte do ich produkcji nie muszą spełniać określonych norm. Oczywiście przekłada się to na nieco niższą nośność, jednak w większości przypadków zastosowanie zwykłej palety przemysłowej jest wystarczające i bezpieczne. Co więcej, można je również wykorzystywać w transporcie międzynarodowym, co sprawia, że stanowią doskonałą alternatywę dla palet z oznaczeniem EUR/EPAL.

Paleta przemysłowa - wykorzystanie

Na podstawie poprzedniego akapitu można stwierdzić, że paleta przemysłowa może pełnić rolę tańszego zamiennika dla palet certyfikowanych. W efekcie jej wykorzystanie jest naprawdę szerokie, ponieważ tego typu rozwiązania stosuje się zarówno na magazynach, jak i w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Oczywiście nie można zapominać również o transporcie, ponieważ palety przemysłowe ułatwiają załadunek i rozładunek ciężkich lub gabarytowych ładunków z ciężarówek. Dzięki temu wykorzystywane są nie tylko w firmach transportowych realizujących przewozy krajowe i międzynarodowe, ale również branży kurierskiej. W tym ostatnim przypadku układa się na nich przesyłki, które mają być transportowane ciężarówką, co zapewnia im bezpieczeństwo oraz przyspiesza opracowywanie.

W tym miejscu należy wspomnieć, że palety przemysłowe wykorzystywane są nie tylko jako platformy do przechowywania, czy transportowania, ale mają również nietypowe zastosowania. Przykładem może być produkcja mebli ogrodowych z palet, które cały czas zyskują na popularności. Co więcej, osoby dysponujące odpowiednimi zdolnościami manualnymi mogą wykonać je samodzielnie. Innym przykładem może być stworzenie ramy łóżka z palety, na której zostanie położony materac. Jest to rozwiązanie zarówno atrakcyjne cenowo, jak i stylowe, co sprawia, że z pewnością przyciągnie uwagę. 

Wymiary palet przemysłowych

Jak już wspomniano produkcja palet przemysłowych nie jest regulowana, a co za tym idzie mogą być one wytwarzane w różnych rozmiarach. Zdecydowanie najczęściej jednak spotyka się palety przemysłowe o wymiarach 1200 x 1000 mm lub 800 x 1200 mm. Oczywiście w sprzedaży dostępne są również palety przemysłowe o innych wymiarach, co sprawia, że ich rozmiar można dostosować do konkretnego ładunku, który ma zostać umieszczony na palecie. Istotna jest również wysokość palety, która powinna umożliwiać swobodne umieszczenie pod nią wózka paletowego. W przypadku palet przemysłowych wymiar ten oscyluje zazwyczaj w granicach wymaganych dla Europalet, czyli 144 mm.

Deski na palety przemysłowe

Palety przemysłowe jako produkt zbliżony do palet certyfikowanych muszą charakteryzować się odpowiednią wytrzymałością oraz trwałością. W związku z tym powstają z podobnej grubości desek (ok. 25 mm), które wytwarzane są zazwyczaj z drewna iglastego (świerk lub sosna). Mogą również powstawać z gatunków liściastych, takich jak brzoza, osika, czy olsza. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: Wszystko co warto wiedzieć o deskach drewnianych. Należy jednak podkreślić, że za każdym razem muszą być odpowiednio przygotowane, czyli wysuszone, co zapobiega tzw. wypaczaniu. W przypadku palet, które muszą spełniać określone normy sanitarne przeprowadza jest również fumigacja, czyli zabieg polegający na zastosowaniu środka chemicznego w formie gazu.

Podsumowując należy stwierdzić, że palety przemysłowe mimo iż są tańszym odpowiednikiem palet certyfikowanych mogą być stosowane praktycznie wszędzie. Warto również zwrócić uwagę, że brak regulacji pozwala wytwarzać palety pod konkretny wymiar, który odpowiada konkretnym potrzebom klienta. Rozwiązanie to oferuje MADAR, który jako producent palet przemysłowych oferuje transport do klienta zamawiającego ilości hurtowe.

Sprawdź także

Kategorie:
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram