fbpx

Drewniana deska do krojenia – wady, zalety i impregnacja

Bardzo często w naszych kuchniach można znaleźć właśnie drewnianą deskę do krojenia. Jest ona nie tylko wygodna, ale też trwała i łatwo dostępna. Przed wyborem deski do krojenia do naszego domu, warto poznać zalety i wady tej wykonanej z drewna. Z naszego artykułu dowiesz się też, jak o taką drewnianą deskę do krojenia dbać, by służyła Ci jak najdłużej.

Drewniana deska do krojenia

Takie deski mogą być wykonane z różnych gatunków drewna, między innymi z dębu, jesionu, gruszy, ale też buku czy cisa. Te, które są najtwardsze, zrobiono z hebanu, a nawet kokosa. Istotne jest, by taka deska była wykonana z dobrej jakości materiału. Niewątpliwie bardzo dużą zaletą desek wykonanych z drewna jest fakt, że naturalny materiał wykazuje właściwości bakteriobójcze, jednak wymagają specjalnej pielęgnacji. Jakiej? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Drewniana deska do krojenia – zalety i wady

Zalety:

Kolejne zalety to fakt, że drewniane deski do krojenia występują w przeróżnych kształtach i rozmiarach, a także wielkościach. Dzięki temu rewelacyjnie sprawdzą się także do serwowania przekąsek – zwłaszcza serów, owoców czy wędlin.

Wady:

Drewniana deska do krojenia – pielęgnacja

Drewniana deska do krojenia musi być bezwzględnie utrzymywana w czystości. Po każdym użyciu, a szczególnie, gdy kroi się na niej różnego rodzaju "mokre" produkty należy ja dokładnie umyć, a następnie starannie wytrzeć do sucha czystą ściereczką. Do mycia nie należy używać silnych detergentów. Dobrze jest przed pierwszym użyciem zaimpregnować deskę olejem jadalnym. Co jakiś czas warto też deskę dezynfekować – można to zrobić, posypując ją grubą warstwą soli i zostawić an noc. Sól dodatkowo też likwiduje nieprzyjemne zapachy i rozjaśnia, a także osusza drewno.

Drewniana deska do krojenia – odnawianie

Drewniana deska do krojenia może Ci służyć z powodzeniem przez wiele lat. Jednak warunkiem jest to, że odpowiednio o nią dbasz. Podstawą jest regularne olejowanie, które znakomicie konserwuje włókna drewna, a także zapobiega dostawaniu się wody wgłąb deski. Poniżej znajdziesz informacje, w jaki sposób możesz odnowić drewnianą deskę do krojenia domowymi sposobami. Dzięki temu możesz pozbyć się przebarwień, a także wielu plam.

Do przeprowadzenia odnowienia deski potrzebujesz jedynie paru przedmiotów – gąbki ściernej, miękkiej szmatki, a także oleju do konserwowania drewnianych desek.

Na początku musisz zadbać o to, by deska była dokładnie umyta ciepłą wodą z płynem. Następnie wytrzyj ją cuchą ściereczką i pozostaw do całkowitego wyschnięcia.

Następnie zabieramy się za szlifowanie. Gąbkę ścierną należy przy tym prowadzić wzdłuż słojów drewna. Jest to istotne, gdyż ruchy w poprzez sprawią, że na desce powstaną nieestetyczne rysy. Gąbkę należy prowadzić do przodu i do tyłu, lekka ją dociskając do powierzchni drewna. Upewnij się, że wyszlifowana będzie cała powierzchnia deski, uważaj jednak na krawędzie, aby nie zniszczyć fabrycznego frezowania deski do krojenia.

Przy tym pamiętaj, że sama gąbka ścierna jest wielokrotnego użytku. Nie wyrzucaj jej po jednym szlifowaniu. Opłucz pod bieżącą wodą i pozostaw do wyschnięcia.

W momencie, kiedy uznasz, że deska jest zadowalająco gładka, zakończ szlifowanie. Odpyl, umyj i osusz dokładnie i możesz przejść do dalszych prac.

Osuszoną drewnianą deskę do krojenia należy odkazić. Można do tego użyć spirytusu, który jest do kupienia w każdym sklepie spożywczym. Niewielką ilość płynu wylej na powierzchnię deski i rozprowadź dokładnie tak, aby produkt dostał się w każdą nawet niewielką szczelinę. Nadmiar spirytusu wytrzyj za pomocą ręcznika papierowego, a deskę zostaw do całkowitego wyschnięcia. Potem możesz wykonać ostatni krok, czyli olejowanie.

Niewielką ilość oleju wylej na powierzchnię deski, a następnie za pomocą miękkiej szmatki, gąbeczki bądź pędzla rozprowadź do po całej desce. Zostaw tak na około godzinę. Czas jest potrzebny, by drewno wchłonęło olej. Potem zbierz nadmiar oleju ręcznikiem papierowym lub suchą szmatką. Można tę czynność powtórzyć kilka razy i zaraz po zebraniu nadmiaru oleju nałożyć koleją warstwę. W momencie, gdy olej nie będzie już wchłaniany przez drewno, możesz być pewien, że deska jest dobrze zabezpieczona.

Przeczytaj także:

Jak zorganizować miejsce na ognisko (madar-palety.pl)

Jakie drewno na ognisko (madar-palety.pl)

Jaka piła spalinowa do domu? • Tartak, palety, drewno, deski | madar-palety.pl

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram