fbpx

Jak zorganizować miejsce na ognisko

Często, zwłaszcza w niewielkich ogrodach znalezienie miejsca na ognisko bywa problematyczne. Dobrym rozwiązaniem w takich przypadkach są gotowe przenośne paleniska. Jak wygospodarować miejsce na ognisko – te informacje znajdziesz w poniższym artykule. W kolejnym tekście poruszymy temat tego, jak najlepiej przygotować drewno, które będziemy palić w ognisku.

Miejsce na ognisko

Większe działki dają możliwość zorganizowania miejsca na ognisko z utwardzonym placem, a także meblami, które pozwolą na wygodny relaks i spędzenie czasu z najbliższymi. Szukając takiego miejsca, pamiętaj, że ognisko wymaga przestrzeni, dlatego też – o ile pozwalają na to warunki – najlepiej przeznaczyć co najmniej kilkanaście metrów powierzchni. Umożliwi to nie tylko swobodny dostęp do ognia użytkowników, ale też odsunięcie się nieco dalej, gdy zrobi się zbyt ciepło.

Miejsce na ognisko – przepisy

Przepisy pożarowe dość jasno regulują kwestie lokalizacji ogniska w ogrodzie. Dopuszczalne jest rozniecanie ognia w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy działki oraz 100 m od granicy lasu, a także w odległości nie mniejszej niż 10 m od palnych płodów rolnych. Ponadto zabronione jest rozpalanie ogniska w miejscu, które umożliwia zapalenie się materiałów palnych. Dodatkowo kwestie rozpalania ognia regulują przepisy lokalne. Gminy mają prawo zakazywać palenia ognia na swoim terenie, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Zgodnie z regulaminem, nie można z kolei rozpalać ognisk na terenach rodzinnych ogródków działkowych.

Chcąc zorganizować zabawę w pełni zgodnie z przepisami, należy pamiętać też o kodeksie cywilnym. Trzeba tutaj pilnować, by paliło się ono czystym ogniem, bez gryzącego dymu, który mógłby przedostać się na sąsiednie posesje, a także na drogę, tym samym utrudniając ruch. Nie należy też rozpalać ognia, gdy wieje silny wiatr, który może roznieść ogień, a także w trakcie smogu, co zwiększy zanieczyszczenie.

Pamiętajmy też, co można spalać w takim ognisku. Jeśli w gminie prowadzony jest odbiór odpadów zielonych, to nie jest dozwolone ich spalanie na terenie posesji. Oznacza to, że nie wolno palić przyciętych gałęzi krzewów czy drzew ani suchych liści, a jedynie sezonowane drewno, takie jak do kominka. Więcej o drewnie do ogniska przeczytasz w naszym kolejnym artykule.

Miejsce na ognisko – umiejscowienie

W momencie, gdy już znamy wszystkie przepisy, zakazy i nakazy, można zacząć projektowanie miejsca na ognisko. Tutaj należy też wziąć pod uwagę zwyczajnie zdrowy rozsądek. Nie planujmy go w pobliżu drzew, pod samymi oknami domu, czy w miejscu z dużymi przeciągami. Warto też obok wygospodarować miejsce na drewno, które będzie używane w trakcie rozpalania. Można przygotować specjalny stelaż, lub ułożyć z nich ściankę osłaniającą z jednej strony palenisko.

Dobrym rozwiązaniem jest też przygotowanie dyskretnego oświetlenia, które nie oślepi uczestników zabawy, ale pozwoli wszystko widzieć i bezpiecznie dotrzeć od ogniska do domu.

Miejsce na ognisko – jak je zrobić

Wiele osób wybiera najprostsze rozwiązanie – kamienny krąg i ustawione wokół niego siedziska z pieńków, ławki lub krzesełka, pozwalające na wygodne spędzenie czasu. Taki styl doskonale wpasuje się w letnie domki, ogrody utrzymane w dość "dzikim" i nieuporządkowanym, naturalnym stylu. Mogą jednak niezbyt dobrze prezentować się przy eleganckich ogrodach i ogródkach przydomowych.

Przy takich ogrodach lepiej zaprezentują się paleniska kamienne połączone zaprawą czy wymurowane z cegieł klinkierowych, czy betonowych kształtek. Ich forma może być nieco bardziej rustykalna lub nowoczesna, pozwoli to ich stylistykę dopasować do architektury domu i ogrodu.

Samo palenisko najlepiej by miało średnicę nie mniejszą niż 50 cm, dzięki czemu z powodzeniem zmieści stos drewna, a także niewysokie ścianki, które osłonią płonące szczapy przed wiatrem. Z kolei nawierzchnia wokół paleniska może być utwardzona żwirem, brukiem kamiennym czy klinkierowym, płytami bądź betonowymi kształtkami. Podnosi ona bezpieczeństwo, gdyż jest niepalna, a dodatkowo łatwiej utrzymać ją w czystości, a całość lepiej wygląda.

Miejsce na ognisko – palenisko przenośne

Takie przenośne paleniska doskonale sprawdzą się do każdego ogrodu, nawet niewielkiego. Są stosunkowo lekkie, można je więc bez trudu przestawiać z miejsca na miejsce w ogrodzie, a gdy nie są potrzebne schować do budynku gospodarczego. Ponadto są łatwe do utrzymania w czystości. Takie paleniska można kupić gotowe w sklepie. Ich wybór jest dość szeroki od średnicy 50 cm, do nawet 100 cm. Występują też w różnych kształtach. Wykonane są najczęściej z żeliwa lub blachy stalowej – surowej lub też malowanej proszkowo żaroodporną farbą.

Niezależnie od tego, który rodzaj paleniska postanowisz zastosować w swoim ogrodzie, pamiętaj, by dobrze dobrać drewno, jakiego użyjesz. Możesz je zakupić w sprawdzonym tartaku.

Przeczytaj także:

Jaka piła spalinowa do domu? • Tartak, palety, drewno, deski | madar-palety.pl

piła ręczna do drewna (madar-palety.pl)

Jak zbudować drewutnię? (madar-palety.pl)

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram