fbpx

Jak wybrać najlepszą ręczną piłę do drewna?

Drewno jest materiałem, z którego korzystają nie tylko profesjonaliści, ale też amatorzy. Każdy z nich potrzebuje ręcznej piły do drewna, którą może przyciąć odpowiednie fragmenty materiału. Jeśli masz problemy z wyborem piły ręcznej dla siebie, sprawdź co zrobić, by wybrać tę najlepszą.

Jak wybrać ręczną piłę do drewna

Nawet początkujący amator, planując pracę z drewnem, potrzebuje dobrego jakościowo narzędzia. W tym tekście znajdziesz informacje czym kierować się przy wybieraniu ręcznej piły do drewna dla siebie. Same piły są dość starymi narzędziami, niektóre z nich były znane i używane już kilka tysięcy lat temu. Drewno jest jednym z podstawowo używanych materiałów już od tysięcy lat, jest ono szeroko dostępne i możliwie wszechstronne. Z tych też powodów ludzie wykształcili różne rodzaje pił, które pozwalają na sprawną pracę. Wśród nich możesz znaleźć piłę włosową, ramkową, otwornicę oraz płatnicę.

Przy pracy z drewnem nie można zapominać, że równie ważna jest jakość drewna. Dobrego drewna szukaj zawsze w zaufanym tartaku, który zwraca uwagę na wysokiej klasy materiał do pracy.

Jeśli nie wiesz, która z nich byłaby dla Ciebie najlepsza – przeczytaj ten tekst dalej.

Jak wybrać ręczną piłę do drewna – rodzaje pił

Piła płatnica. Jest to praktycznie najczęściej wykorzystywane narzędzie. Pozwala sprawnie pociąć deski na mniejsze fragmenty. Doskonale sprawdzi się przy własnoręcznym wykonywaniu mebli ogrodowych bądź skróceniu listew. Warto więc zaopatrzyć się w sprzęt dobrej jakości, gdyż piła ręczna płatnica jest niemalże podstawowym wyposażeniem domowego majsterkowicza.

Piła ramkowa. Często możesz spotkać się z drewnem, które będzie stawiać większy opór w trakcie obróbki. Tutaj przyda się właśnie piła ramkowa – sprosta ona nawet wyjątkowo twardym gatunkom drewna. Wyposażona w solidną ramę optymalnie rozłoży siłę mięśni osoby pracującej, dzięki czemu każde cięcie będzie sprawnie przebiegać. Ręczna piła ramkowa dzięki swojej wytrzymałości może z powodzeniem służyć nie tylko do cięcia drewna, ale nawet elementów metalowych. Z tego też względu często w wielu modelach można spotkać się z brzeszczotem przeznaczonym do cięcia blachy.

Piła otwornica. Jak sama nazwa wskazuje – ta ręczna piła do drewna doskonale sprawdzi się do wycinania nietypowych otworów, ale też przy cięciu nietypowych krawędzi. Ma ona drobne ząbki, a także krótkie i spiczaste ostrze. Dzięki takiej budowie możliwe jest wyrzynanie zakrzywionych, ale także okrągłych linii. Cięcia tej piły są precyzyjne i gładkie.

Piła włosowa. Tutaj mamy do czynienia z narzędziem stworzonym do zadań specjalnych, wymagających wysokiej precyzji. Brzeszczot włosowy, w który wyposażona jest ta ręczna piła do drewna, ma specjalną konstrukcję, umożliwiającą wykonywanie niezwykle precyzyjnych cięć. Efekt pracy jest uzależniony tutaj od Twojego wyczucia i pewności ruchów. Piła ta ma też dość nietypową konstrukcję. Brzeszczot włosowy jest wyjątkowo cienki – może sprawiać wrażenie ostrego drucika. Jest on zamontowany na ramieniu, do którego przymocowana jest rękojeść. Przy pomocy ramy i uchwytu steruje się piłą, określając kierunek cięcia.

Jak wybrać ręczną piłę do drewna – wskazówki

Wiesz już, jakie są rodzaje pił – pozostaje dylemat, którą z nich wybrać i w jaki sposób zdecydować się na najlepszą. Przede wszystkim musisz kierować się tym, do czego będziesz używać piły. Podstawowe zastosowania pił znajdziesz w zestawieniu powyżej. Musisz wiedzieć, że stosowanie którejkolwiek ręcznej piły do drewna całkowicie niezgodnie z jej przeznaczeniem najprawdopodobniej będzie skutkowało uszkodzeniem materiału, a nawet samej piły.

W trakcie zakupów warto też zwrócić uwagę na współczynnik TPI. Co on oznacza? Jego wartość określa ilość zębów, które przypadają na cal ostrza. Co to oznacza dla Ciebie? Jeśli ten wskaźnik jest wysoką liczbą – oznacza to precyzyjne i gładkie cięcia oraz estetyczne wykończenie. Niższa wartość pozwala na pracę łatwą i w szybkim tempie.

Decydując się na zakup piły ręcznej do drewna, sprawdź, jak ustawione są na jej ostrzu zęby. W przypadku tych, które ustawione są pod kątem większym niż 90 stopni, oznacza to, że doskonale nadają się do cięcia w poprzek włókien drewna. Z koeli te mające poniżej 90 stopni będą dobrze cięły wzdłuż włókien. Jeśli szukasz piły uniwersalnej, wybierz tę piłę ręczną, której ząbki są ustawione równo pod kątem 90 stopni.

W trakcie zakupów nie należy pomijać sprawdzenia uchwytu. W końcu to od niego zależy, czy Twoja praca będzie odbywać się w wygodnych warunkach. Możesz znaleźć na rynku modele, które mają rękojeść w ergonomicznym kształcie, co minimalizuje nacisk na nadgarstek.

Jeśli chodzi o rączkę, to możesz spotkać się z takimi piłami ręcznymi do drewna, w których ma ona miękkie elementy. Wyściółki te sprawiają, że na dłoniach nie powstają odciski w trakcie pracy. Dobrze też upewnić się, że rękojeść ma warstwę antypoślizgową, co zwiększa bezpieczeństwo w trakcie pracy.

Warto też pamiętać, że ostrze brzeszczota, który jest elementem zestawu przy kupowaniu piły ręcznej do drewna, z czasem się zużywa. Zwracaj uwagę na stan sprzętu, przed pracami. W razie potrzeby możesz go wymienić na taki, który spełni Twoje potrzeby i zapewni komfortową, efektywną, a także bezpieczną pracę.

Przeczytaj także:

Jak zbudować drewutnię? (madar-palety.pl)

Jak przygotować się do budowy drewutni? (madar-palety.pl)

Drewniana studnia ogrodowa (madar-palety.pl)

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram