fbpx

Jaka piła spalinowa do domu?

W poprzednim artykule pomagaliśmy Ci wybrać ręczną piłę do drewna. W tym skupimy się na piłach spalinowych do domu. Nawet osoby, które nie zajmują się obróbką drewna profesjonalnie, mogą z powodzeniem korzystać z pił spalinowych w swoim domowym warsztacie. Jaka piła spalinowa do domu będzie tą najlepszą dla Ciebie? Zapraszamy do lektury.

Jaka piła spalinowa do domu?

Wybierając piłę spalinową do domu najlepiej kierować się jej parametrami technicznymi oraz zakresem użytkowania. Dzięki temu możesz precyzyjnie określić, jaki sprzęt jest Ci potrzebny. Małą piłą spalinowa mająca silnik o niskiej mocy nie sprawdzi się przy cięciu grubych konarów – nie tylko spali więcej paliwa, ale też dużo szybciej się zużyje i ulegnie awarii.

Piły spalinowe o wysokich parametrach odznaczają się jednak dużą wagą i rozmiarami. Jeśli planujesz się jedynie niewielkie prace przydomowe, to należy o tym pamiętać. Duże rozmiary i waga mogą być niewygodne. Piła będzie też dość droga, a w dotaku nie wykorzystasz w pełni jej możliwości.

Wybierając piłę spalinową do domu, zwróć też uwagę na to, czy jest zaopatrzone w hamulec bezpieczeństwa. Zapobiegnie on zranieniu osoby pracującej w razie odbicia łańcucha. Gaźniki membranowe z kolei pozwolą na pracę w każdej pozycji. Dla zapewnienia sobie komfortowej i ergonomicznej pracy warto też sprawdzić wyprofilowanie uchwytów.

Jaka piła spalinowa do domu – moc piły

Jednym z najistotniejszych parametrów przy wyborze piły spalinowej do domu jest moc silnika. Wyrażana jest ona w koniach mechanicznych (KM) lub kilowatach (kW). Pamiętaj, że im większa moc silnika, tym grubsze materiały możesz ciąć daną piłą spalinową. Jeśli planujesz lekkie podstawowe przydomowe prace, np. wycinanie krzaków, z powodzeniem wystarczy piła spalinowa, której silnik ma moc 2,5 KM. Główne zalety tego typu urządzenia jest niskie zużycie paliwa, oraz stosunkowo nieduża wielkość i waga.

W przypadku, gdy Twoje prace obejmują cięcie grubych polan, np. jako opał, lepiej zdecydować się na zakup mocniejszej piły spalinowej do domu. Przy tym nie można zapominać, że każdy gatunek drzewa ma inną twardość, a np. dąb czy buk są bardzo twarde. Jeśli takie właśnie gatunki chcesz ciąć, weź to pod uwagę przy zakupach. Taka piła będzie co oczywiste większa i cięższa, a także zużyje więcej paliwa.

Nie należy zapominać, że waga jest dość istotnym parametrem, który powinien być brany pod uwagę przy zakupie piły spalinowej do domu. Najlżejsze modele mogą ważyć około 4-5 kg, a profesjonalne modele nawet około 10 kg. Im wyższa moc silnika, tym cięższy też sprzęt – warto o tym pamiętać w trakcie zakupów. Dobrze też zwrócić uwagę na to, ile czasu mogą zająć prace. Tak, by nie pracować zbyt długo na zbyt ciężkim sprzęcie.

W momencie wyboru warto też wziąć piłę w ręce i "przymierzyć się". Możesz wtedy ocenić wygodę pracy.

Nie bez znaczenia jest też długość prowadnicy. Im jest ona większa, tym grubsze elementy materiału można ciąć. Co ważne, wiąże się to też z wyższą mocą piły. Krótka prowadnica – ok. 40 cm, dobrze sprawdzi się przy niewielkich przydomowych pracach ogrodowych, da też dużą wygodę pracy. Profesjonalne piły mogą mieć nawet dwukrotnie dłuższą prowadnicę.

Jaka piła spalinowa do domu – zastosowanie

Piła spalinowa do domu to doskonały zakup dla zapalonych ogrodników i majsterkowiczów. Przyda się np. przy przycinaniu żywopłotu, krzewów lub drzewek. Będzie też pomocna w trakcie budowy altanki ogrodowej czy drewnianych mebli na taras. Możesz nią też szybko pociąć drewno na opał lub usunąć zbędne drzewa z działki. Przyda się też w trakcie prac remontowych, np. przy przycięciu słupków.

W trakcie takich prac nie zapominaj, że prócz sprawnego sprzętu musisz mieć też doskonały materiał. W tym może pomóc tartak, w którym dba się o jakość oferowanego drewna.

Jaka piła spalinowa do domu?

Na podstawie powyższych informacji możesz już wstępnie określić, która piła spalinowa będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Przy pracach ogrodowych wystarczy Ci silnik mający ok. 2 – 3,5 KM. Narzędzia mieszczące się w tym gonie powinny z powodzeniem poradzić sobie nawet z nieco twardszym materiałem.

Jeśli Twoje prace będą obejmowały głównie drewno iglaste, np. świerki czy sosny – możesz spokojnie zakupić piłę z nieco mniejszą mocą silnika. Jeśli jednak zamierzasz obrabiać drewno liściaste, np. dąb – skup się na piłach w wyższych kategoriach mocy, np. ok. 5 KM.

Jaka piła spalinowa do domu – podsumowanie

Podsumowując, warto dobrze przygotować się do zakupu piły spalinowej do domu. Pozwoli to uniknąć zakupowej wpadki i źle wydanych pieniędzy. Zakup zbyt słabego sprzętu sprawi, że możesz go szybko zniszczyć i konieczne będzie ponowne zainwestowanie w narzędzie. Jeśli jednak od razu zdecydujesz się na zakup piły spalinowej do domu z najwyższej, profesjonalnej półki, możesz nie wykorzystywać nawet połowy jej potencjału, a podcinanie kilku drzewek dużym i ciężkim sprzętem sprawi, że szybko się zmęczysz i zechcesz kupić mniejszą i lżejszą piłę.

Przemyślany zakup powoli Ci nie tylko na komfortową pracę, ale też zaoszczędzenie pieniędzy.

Przeczytaj także:

Jak zbudować drewutnię? (madar-palety.pl)

Jak przygotować się do budowy drewutni? (madar-palety.pl)

Drewniana studnia ogrodowa (madar-palety.pl)

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram