Zapewne każdy z nas nie raz rozpalał ognisko. Całkiem możliwe, że odbywało się to z różnym skutkiem – raz lepiej, a raz gorzej. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że kluczowe znaczenie ma tutaj jakość i rodzaj stosowanego drewna. Postaramy się z poniższym artykule odpowiedzieć na pytanie: Jakie drewno jest najlepsze do ogniska.
W poprzednim wpisie na naszym blogu przygotowywaliśmy miejsce pod palenisko na ognisko.
Warto już zawczasu przemyśleć rozpalanie ogniska, co pozwoli dobrze przygotować drewno i podpałkę. Porządne naręczne chrustu powinno wystarczyć do dobrego rozpalenia ognia, jednak warto już od razu nazbierać kilka większych kawałków drewna, by podsuszyć je do użycia na później.
Dobrym materiałem do rozpalania jest suche igliwie świerka lub sosny, gdyż drzewa iglaste zawierają w sobie łatwopalną żywicę. Z tego powodu gałązki pozwalają szybko zwiększać płomień. Wadą jest to, że szybko się wypalają.
Dobrze przygotowane drewno na rozpałkę jest:
Wybór drewna na ognisko jest uzależniony od tego, w jakim celu rozpalasz ten ogień. Czy potrzebujesz ciepła, rozświetlenia okolicy, czy może chcesz przygotować posiłek. Dlatego też dobrze wiedzieć, które gatunki rozpalają się łatwiej, a które dadzą więcej żaru.
Takiego rodzaju drewno zawiera żywicę i z tego względu szybko się rozpala. Jest to więc doskonały materiał na rozpałkę, a także gdy potrzebujesz silnego i mocnego płomienia. Dzięki temu rozjaśni okolicę i podniesie temperaturę. Powoduje jednak emisję substancji smolistych, dlatego też nie zaleca się go używać, gdy chcesz coś upiec nad ogniem.
Tutaj mamy do czynienia z drewnem miękkim i twardym, a te mogą się różnie rozpalać.
Drewno miękkie – takiego rodzaju drewno z reguły dość łatwo się rozpala, dlatego też może ono posłużyć jako rozpałka do ognia. Jednak nie będzie się ono paliło zbyt długo, sam czas palenia będzie uzależniony od tego, jak bardzo drewno jest suche. Palenie drewnem miękkim nie daje zbyt dużej ilości dymu (pod warunkiem że nie jest ono wilgotne). Nie wytworzy też zbyt dużo ciepła ani żaru. Dlatego też doskonale nada się na rozpałkę lub do gotowania, gdy nie potrzebujesz dużo żaru. Przykłady to brzoza, lipa, topola czy wierzba.
Drewno twarde – tego typu drewno rozpala się nieco trudniej, a to dlatego, że drewno jest gęstsze i potrzebuje wyższej temperatury. Jeśli już uda się rozpalić, to pali się długo i stabilnym płomieniem. Dodatkowo używanie takiego drewna z reguły wytwarza niewielkie ilości dymu.
Twarde drewno to te, które doskonale sprawdzi się jeśli chcesz przyrządzić nad ogniskiem jedzenie. Da ono dużą ilość żaru, a jego temperaturą można łatwiej sterować niż w przypadku otwartego ognia. Pozwala to na zrobienie tzw. piecyka ziemnego, czyli dołu, który wypełnia się żarem i gorącymi kamieniami. Taki piecyk może służyć do pieczenia żywności nawet przez kilka godzin. Przykłady to buk, dąb, jesion i grab.
Warto też znać parę zasad ekonomicznego rozpalania ogniska. Pozwoli to w jak najlepszym stopniu wykorzystać drewno, bez jego marnowania. Zawsze staraj się rozpalić ognisko w takim rozmiarze, jaki potrzebujesz, a nie większe. Dlatego też warto palić ogień w taki sposób, by utrzymać go jak najdłużej przy użytkowaniu jak najmniejszej ilości opału.
Jeśli chcesz rozpalać ogień w sposób ekonomiczny, to wykorzystuj odpowiednie gatunki drewna w poszczególnych fazach palenia się ognia. Jako rozpałkę i chrust wykorzystaj drewno żywicze bądź gatunki liściaste, ale miękkie. Dzięki temu szybko rozpalisz ogień, który osuszy kolejne – większe kawałki drewna. Przy dobrze rozpalonym ogniu dobrze jest dołożyć kawałki drewna twardego, które da dużą ilość żaru i utrzymają stabilny ogień i temperaturę. Pamiętaj, że lepiej dokładać mniej drewna, a częściej, co pozwoli lepiej kontrolować płomień na bieżąco.
Ekonomiczniej jest też budować płaskie konstrukcje stosów ogniskowych. Budowanie nazbyt ogromnych piramid z drewna sprawia, że takie ognisko potrzebuje dużej ilości kawałków drzewa. Dodatkowo ognisko w kształcie stożka bardzo szybko się wypala, gdyż płomienie ognia obejmują szczapy drewna na całej ich długości.
Warto też zainteresować się ogniskami w kształtach pagoda czy studnia. Ich zaletami jest to, że dają dość dużo ciepła, a także światła. Poza tym grube kawałki drewna, które są ułożone w kształt wieży, będą paliły się przez dość długi czas.
Przeczytaj także:
Jaka piła spalinowa do domu? • Tartak, palety, drewno, deski | madar-palety.pl