Doprawdy, trudno wyobrazić sobie najbliższe otoczenie bez drewna. Mimo że przemysł chemiczny z każdym rokiem dostarcza nowych produktów imitujących ten szlachetny materiał (czasami, bardzo udanie), nic nie jest w stanie zastąpić niepowtarzalnej atmosfery, jaką stwarza aromat oraz wrażenia dotykowe i wizualne podczas kontaktu z naturalnymi surowcami. Jak zadbać o deski drewniane? Jak je dobierać i przechowywać? Na te i wiele innych pytań poszukamy odpowiedzi w niniejszej publikacji.
Deska drewniana jest sortymentem (gotowy produkt handlowy) tarcicy.
Rodzaje tarcicy:
Tarcica nieobrzynana jest surowcem o obrobionych dwóch powierzchniach równoległych. Krawędzie boczne nie są obrobione, przez co zachowują kształt obły.
Tarcica obrzynana to surowiec o obrobionych czterech płaszczyznach i krawędziach czoła.
Ponieważ mieliśmy porozmawiać konkretnie o deskach drewnianych, wszystkich zainteresowanych zagadnieniami związanymi z tarcicą odsyłamy do niezwykle interesującej publikacji znajdującej się pod adresem https://madar-palety.pl/tarcica-czym-jest/. Naprawdę warto.
Taras wykończony drewnem z pewnością przebija swoim komfortem ceramikę i beton. Już samo brzmienie tych dwóch słów odpycha swoistym zimnem. Co innego deski tarasowe, które kojarzą się z ciepłem i przytulnym klimatem.
Poprawnie dobrane deski tarasowe cechuje:
Dobór gatunku drewna, z którego wykonane są deski, powinienodpowiadać preferencjom estetycznym użytkowników. Należy jednak pamiętać o tym, że drewno rodzime nie nadaje się do użytkowania zewnętrznego bez zastosowania dedykowanych preparatów impregnujących. Najskuteczniejszą metodą zabezpieczenia drewna jest impregnowanie ciśnieniowe. W zamian za to można nabyć deski rodzimego pochodzenia po dużo niższych cenach.
Z powodu wrodzonej trwałości, do wykładania podestów tarasów zalecane jest wykorzystanie desek z drewna egzotycznego, charakteryzującego się doskonałymi właściwościami wytrzymałościowymi. Jest ono niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak słońce, deszcz czy śnieg.
Deski tarasowe często poddawane są zabiegowi ryflowania. Nie oznacza to, że zmieniają się ich właściwości, w stosunku do desek gładkich. Różnica wynika z zastosowania praktycznego. Deski ryflowane gwarantują większą przyczepność, a wyżłobienia pozwalają określić już na etapie projektu kierunek odpływu wody z tarasu.
Deska tarasowa, optymalne wymiary:
Uwaga! Drewno, wykorzystywane do budowy tarasu, nie powinno mieć wilgotności powyżej 30%.
O szerszym zastosowaniu drewna w budownictwie można poczytać na https://madar-palety.pl/drewno-budowlane-w-budownictwie/.
Z pewnością każdy odwiedzający tereny górskie zachwycał się pięknem tamtejszych obiektów architektonicznych. Szczególnie panie są podatne na niepowtarzalny urok cudownych domów wykonanych z drewna. Wspominamy o górach, ponieważ tam drewno jest surowcem najpopularniejszym i najłatwiej dostępnym.
Deski elewacyjne pokrywające powierzchnie zewnętrzne budynku nie tylko zapewniają estetyczny wygląd domu, lecz także poprawiają izolację akustyczną i cieplną, co może mieć przełożenie na obniżenie kosztów ogrzewania.
W odróżnieniu od powierzchni murowanych, drewno nie wymaga kosztownych zabiegów docieplających, a renowacja po kilku latach użytkowania, jest szybka i łatwa. Deski elewacyjne idealnie przyjmują bejce, lakierobejce i olej, a przy tym niewymagana jest specjalistyczna wiedza.
Biorąc pod uwagę walory estetyczne i praktyczne, nie dziwi fakt, iż architekci z taką estymą traktują drewno, jako materiał wykończeniowy projektowanych domów.
Panele lamelowe będące zestawem pionowych lub poziomych listewek wykonanych z drewna, a następnie zamocowanych w pewnych odstępach na ścianie zewnętrznej i wewnętrznej, tworzą wyrazistą dekorację 3D wzmocnioną specyficzną grą światła i cienia.
Zanim jednak w pełni odkryjemy wszystkie walory powierzchni drewnianych na i w domu, zakupione drewno trzeba przechować.
Składowanie desek drewnianych powinno odbywać się w pomieszczeniu zamkniętym. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe, jednak dobrze jest mieć to na uwadze.
Optymalne warunki składowania drewna:
Niewłaściwie składowane drewno nabywa wad technicznych, obniżających jego trwałość, wartość, oraz cierpi na tym estetyka.
Przy układaniu desek należy pamiętać o zasadzie, że układa się je zawsze płaszczyznami przeciwrdzeniowymi do dołu, dzięki czemu unika się wypaczenia desek pod wpływem promieni słonecznych.
Poszczególne warstwy desek powinny znajdować się na przekładkach. Wolna przestrzeń pomiędzy warstwami zapewnia swobodną cyrkulację powietrza, suszącą i przewietrzającą surowiec.
Zanim jednak zapadnie decyzja o zakupie drewna, warto kilka chwil poświęcić na uzupełnienie wiedzy. Wszystko, co niezbędne na ten temat znajdziemy na https://madar-palety.pl/drewno-na-dom/. Przeczytaj koniecznie!
Nawet jeśli drewno wymaga od nas pewnych zabiegów zabezpieczających, nic nie zmieni faktu, że jest to materiał ponadczasowy. Elewacja, taras potem meble, wszystko to sprawia, że czujemy się w takim otoczeniu komfortowo. Dlaczego?
Bo drewno jest po prostu piękne!
[…] O domowej piwniczce na wino marzy wiele osób, jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Wynika to przede wszystkim z posiadania odpowiedniego pomieszczenia, które musi być zacienione, a także gwarantować stałą temperaturę w granicach 8-14° Celsjusza. Warto mieć jednak świadomość, że w rzeczywistości nie musi to być faktycznie pomieszczenie znajdujące się w piwnicy, ale również zaadaptowane nieogrzewanie pomieszczenie gospodarcze, czy nawet oddzielona część garażu. Co więcej, piwniczkę na alkohol można również zbudować w ogrodzie, jednak w tym przypadku wymaga to zdecydowanie więcej pracy. Dysponując gotowym miejscem można przejść do aranżacji domowej piwniczki w drewnianym stylu. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością klimat, który zastosowane drewno nadaje pomieszczeniu, a także fakt, że można wszystko wykonać samodzielnie. Podstawą są oczywiście drewniane regały na wino, które można wykonać z desek, o których więcej informacji znajduj się w artykule: Wszystko co warto wiedzieć o deskach drewnianych. […]