fbpx

Domowa piwniczka z alkoholem na drewnianych półkach

Autor publikacji: Robert Olszanowski, opublikowano 15 marca 2022

Domowa piwniczka z alkoholem na drewnianych półkach

Domowa piwniczka z alkoholem to funkcjonalne pomieszczenie, które umożliwia przechowywanie wina, czy sporządzanych samodzielnie nalewek. Co więcej, dysponując odpowiednim miejscem oraz odrobiną zdolności manualnych można zbudować ją samodzielnie. Jak się do tego zabrać? Jak zrobić drewniany regał na wino? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Domowa piwniczka w drewnianym stylu może zostać zbudowana zarówno w piwnicy, jak i w nieogrzewanym pomieszczeniu gospodarczym, czy ogrodzie. Najważniejsze jest bowiem zapewnienie optymalnych warunków do przechowywania alkoholu, czyli zacienienia, temperatury w 8-14° Celsjusza oraz odpowiedniej wilgotności.
  • Drewniany regał na wino można wykonać samodzielnie, do czego posłużą deski, czy drewniane listewki. Jeszcze prościej będzie stworzyć własnoręcznie stojak na wino.
  • Stojak na wino musi posiadać odpowiedni kąt nachylenia, co zagwarantuje bezpieczeństwo przechowywanych butelek oraz stały kontakt trunku z korkiem. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzięki temu korek nie wyschnie, a co za tym idzie butelka nie ulegnie rozszczelnieniu.
  • Drewniane beczki wykorzystuje się nie tylko do produkcji alkoholu, ale również jego przechowywania oraz serwowania. Innym przeznaczeniem może być kiszenie warzyw, czy wykorzystanie jako dekoracji.

Domowa piwniczka w drewnianym stylu

O domowej piwniczce na wino marzy wiele osób, jednak nie każdy może sobie na nią pozwolić. Wynika to przede wszystkim z posiadania odpowiedniego pomieszczenia, które musi być zacienione, a także gwarantować stałą temperaturę w granicach 8-14° Celsjusza. Warto mieć jednak świadomość, że w rzeczywistości nie musi to być faktycznie pomieszczenie znajdujące się w piwnicy, ale również zaadaptowane nieogrzewanie pomieszczenie gospodarcze, czy nawet oddzielona część garażu. Co więcej, piwniczkę na alkohol można również zbudować w ogrodzie, jednak w tym przypadku wymaga to zdecydowanie więcej pracy. Dysponując gotowym miejscem można przejść do aranżacji domowej piwniczki w drewnianym stylu. Zaletą takiego rozwiązania jest z pewnością klimat, który zastosowane drewno nadaje pomieszczeniu, a także fakt, że można wszystko wykonać samodzielnie. Podstawą są oczywiście drewniane regały na wino, które można wykonać z desek, o których więcej informacji znajduj się w artykule: Wszystko co warto wiedzieć o deskach drewnianych.

Jak zrobić regał na wino z drewna?

Drewno materiał bardzo łatwy o obróbce, co sprawia, że samodzielnie można stworzyć z niego wiele rzeczy. Oprócz przedmiotów przedstawionych w artykule Co możemy zrobić sami z drewna? DIY (zrób to sam) z drewna własnoręcznie można wykonać również regał na wino. Jak to zrobić? Oczywiście najpierw należy zaprojektować mebel, który musi odpowiadać potrzebom oraz specyfice miejsca, w którym zostanie umieszczony. Mając gotowy projekt można przejść do budowy drewnianego regału na wino, który może powstać z desek oraz drewnianych listewek. Z pewnością przydatna będzie wyrzynarka, przy użyciu której należy wykonać odpowiednie otwory dopasowane do kształtu butelek. Chcąc ułatwić oraz przyspieszyć sobie pracę można zrezygnować z docinania półokrągłych kształtów, a jako alternatywę zastosować wsporniki wykonane z drewnianych listewek. Ich odpowiednie przytwierdzenie do regału zapewni stabilność przechowywanych butelek, a także zapobiegnie ich ewentualnemu przesuwaniu. Gotowy regał na wino należy pomalować impregnatem w odpowiednim kolorze lub zaimpregnować, co nie tylko zapewni jego trwałość, ale również sprawi, że będzie wyglądał naprawdę estetycznie.

Odpowiednie nachylenie wina na drewnianym stojaku

Jak już wspomniano nie każdy ma w swoim domu miejsce, w którym można zaaranżować domową piwniczkę na alkohol. W takim przypadku można wyposażyć się w stojak na wino, który umożliwi przechowywanie kilku butelek w salonie, czy kuchni. Tego typu rozwiązania są niezwykle efektowne oraz nadają prestiżu wnętrzom. Warto również mieć świadomość, że drewniany stojak na wino także można wykonać samodzielnie. Jest to równie proste, co w przypadku własnoręcznej budowy regału jednak należy pamiętać o odpowiednim nachyleniu wina na drewnianym stojaku. Warto wiedzieć, że zakorkowane wino powinno leżakować w pozycji poziomej z nachyleniem wynoszącym wyłącznie kilka stopni, co ograniczy ryzyko wypadnięcia butelki ze stojaka. Wynika to z faktu, że zawartość butelki musi mieć cały czas kontakt z korkiem, co sprawia, że nie ulegnie on całkowitemu wyschnięciu, a co za tym idzie skurczeniu. W takiej sytuacji do butelka nie byłaby szczelnie zamknięta, co grozi popsuciem się wina.

Drewniane beczki - do czego możemy wykorzystać?

Drewno to naturalny materiał, który nie zagraża żywności, a co za tym idzie może mieć z nią stały kontakt. W związku z tym drewniane beczki od wieków wykorzystywane są do produkcji oraz przechowywania alkoholu. Decydując się na budowę domowej piwniczki jak najbardziej warto się w nie wyposażyć, ponieważ ponieważ poza zastosowaniem praktycznym będą stanowiły również ozdobę. W sprzedaży dostępne są również drewniane beczki o zdecydowanie mniejszej pojemności (np. 5l), które umożliwiają również serwowanie alkoholu. Doskonale sprawdzają się podczas różnego rodzaju imprez, ponieważ wbudowany kranik umożliwia samodzielne nalewanie alkoholu. Do czego jeszcze można wykorzystać drewniane beczki? Odchodząc od tematu alkoholu można kisić w nich kapustę, czy ogórki, a także wykorzystać jako ozdobną donicę.

Domowa drewniana piwniczka - regały na wino etc.
Domowa drewniana piwniczka - regały na wino etc.

Podsumowując należy stwierdzić, że domowa piwniczka z alkoholem na drewnianych półkach to pomieszczenie, które jest nie tylko funkcjonalne, ale również przypomina klimat dawnych czasów. Dysponując odpowiednim miejscem można pokusić się o samodzielną budowę, co nie jest specjalnie trudne. 

Zobacz także:

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram