Drewno w łazience brzmi nieco nieprawdopodobnie. W końcu jest to pomieszczenie, w którym panuje duża wilgoć mogąca spowodować pęcznienie drewna oraz jego gnicie. Dodatkowo w naszych głowach hasło łazienka kojarzy się z kafelkami, ceramiką i chromowaniami, które mogą dawać odczucie chłodu. Jednak łazienka w drewnie jest możliwa, należy tylko pamiętać o kilku zasadach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, czytaj dalej.
Wiele osób uważa, że drewno w łazience nie ma możliwości przetrwania, gdyż panuje tam wilgoć. Jednak warto zauważyć, że wiele elementów znajdujących się na powietrzu również jest z drewna. Chociażby łodzie, płoty czy tarasy. Elementy te narażone są na dużo gorsze warunki niż te panujące w łazience. Podstawowe zasady to pamiętanie o odpowiednim gatunku drewna i odpowiedniej pielęgnacji.
Podstawową zasadą przy minimalizowaniu szkód w drewnie wywołanych wilgocią jest właściwa impregnacja drewna, która zabezpiecza materiał na głębokość nawet kilku centymetrów. Dodatkowo warto zadbać o impregnację powierzchniową w postaci lakiery, impregnatu czy lakierobejcy. Jeśli chcesz mieć drewnianą podłogę czy blat, zadbaj też o odpowiedni, bardziej odporny gatunek drewna niż np. na sufit czy elementy ścienne.
Kolejna ważna zasada to montowanie jak największych pojedynczych elementów drewnianych z zachowaniem jak najmniejszych szpar w stosunku do innych elementów. Dzięki temu woda nie będzie podciekać w szczeliny.
Gatunki najlepiej nadające się do łazienek to olcha i robinia – rodzaje wyjątkowo odporne na działanie wody. Dobrze sprawdzi się też klon, jesion, brzoza, orzech włoski, czereśnia, wiąz, wenge czy daglezja. Nie można też zapominać o dębie. Jest on dość odporny, jednak przy nim warto zachować szczególną ostrożność. Ten materiał źle reaguje na kontakt z niektórymi środkami czyszczącymi i chemią. Niewłaściwa pielęgnacja może spowodować wystąpienie plam i przebarwień.
Jeśli chodzi o drewno egzotyczne, to niektóre świetnie sprawdzą się w łazienkach. Dodatkowo są pełne olejów i naturalnych żywic chroniących drewno w sposób naturalny. Przykładami są teak, iroko, doussie i cedr. Należy jednak uważać na gatunki posiadające barwnik czerwony, który może mocno plamić. Są to jatoba czy merbau.
Wybierając drewno, należy też dobrze sprawdzić tartak, gdy je kupujesz. Dobry tartak będzie gwarancją wysokiej jakości materiałów.
Jak już wspomnieliśmy, drewno należy dobrze zaimpregnować. Dobrze, czyli jak? Ciśnieniowa impregnacja próżniowa pozwala na głębokie wniknięcie substancji, które ochronią przed grzybami, drobnoustrojami czy pleśnią. Dodatkowo zewnętrzną warstwę należy dodatkowo zaimpregnować. Można użyć do tego oleju, który nakładamy 3 lub 4-krotnie. Zostawia on naturalny efekt. Możesz też drewno polakierować. Tu warto pamiętać, by tworzyć szczelną powłokę. Szczeliny pozwolą wodzie wnikać i rozpulchniać drewno.
Na bieżące wystarczy przecierać drewno lekko wilgotną ściereczką. W przypadku trudniejszych plam należy zastosować mocniejszy środek, jednak należy sprawdzić w opisie czy można go stosować do powierzchni drewnianych. Warto też zainteresować się naturalnymi środkami czystości, które są bezpieczniejsze.
Raz czy dwa razy w roku należy pokryć powierzchnie twardym woskiem olejnym. Pozwoli to nie tylko chronić przed wodą, ale też przywieraniem zabrudzeń i rysami. Jeśli pojawi się jakieś zarysowanie, można przeszlifować powierzchnię papierem ściernym i pokryć woskiem lub olejem.
Należy też pamiętać o dobrym wentylowaniu pomieszczenia. Jeśli masz okno w łazience, warto je otworzyć po prysznicu czy kąpieli, co przyspieszy odparowanie wilgoci. Jeśli zdarzy się zalanie podłogi, należy jak najszybciej zebrać nadmiar wody.
Ogromną zaletą drewna w łazience jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale może mieć pozytywny wpływ na klimat w tym pomieszczeniu. Drewno jest materiałem relaksującym, a dodatkowo może przyjmować i oddawać wilgoć, utrzymując zdrowe powietrze.
Najczęściej stawia się w łazienkach na drewniane meble. Są one niezwykle estetyczne, a ponadto znacznie trwalsze niż te wykonane z materiałów drewnopodobnych.
Bardzo ciekawym efektem jest też wykorzystywanie drewna na podłodzie lub na ścianach. Jeśli nie chcesz całości wykładać drewnem, dobrą alternatywą są pojedyncze deski na podłodze lub na ścianach. Dzięki temu możesz poczuć się w swojej łazience jak w najlepszym SPA.
Niezwykle interesujący efekt daje też drewniany sufit – jest to doskonała alternatywa dla popularnej białej farby. Ponadto warto w takich wnętrzach dodać rośliny. Drewno połączone z zielenią da niesamowity efekt własnej oazy.
Przeczytaj także:
Drewniane akcesoria kuchenne - impregnacja i pielęgnacja (madar-palety.pl)