fbpx

Robimy palisadę z drewna - palisada ogrodowa, ogrodzeniowa, schodowa

Autor publikacji: Robert Olszanowski, opublikowano 23 marca 2022

Robimy palisadę z drewna - palisada ogrodowa, ogrodzeniowa, schodowa

Palisada to szczególny rodzaj ogrodzenia, które ma na celu oddzielenie konkretnych powierzchni oraz uporządkowanie przestrzeni. Wyróżnia się wśród nich palisady ogrodowe, ogrodzeniowe, a nawet schodowe, które wykorzystywane są do budowy schodów. Czym charakteryzują się palisady z drewna? W jaki sposób zrobić schody z palisady? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Palisada ogrodowa stanowi nie tylko element dekoracyjny, ale umożliwia również oddzielenie, czy podkreślenie konkretnych powierzchni lub płaszczyzn.
  • Zdecydowanie największą popularnością cieszą się palisady ogrodowe z drewna, które są atrakcyjne nie tylko wizualnie, ale również cenowo.
  • Palisada ogrodzeniowa z drewna to nie tylko pionowe belki, ale również przęsła stworzone z poziomych desek.
  • Schody wykonane z drewnianej palisady są zarówno trwałe, jak i efektowne. Co więcej, bez problemu można wykonać je samodzielnie.

Czym jest palisada ogrodowa? Jak układać palisady ogrodowe?

Palisady ogrodowe można klasyfikować jako ogrodzenia lub elementy małej architektury. Wykorzystuje się je w celu oddzielenia konkretnych powierzchni, np. trawnika, czy uporządkowania ogrodu. Bez wątpienia stanowią również element dekoracyjny, który pozwala podkreślić różnorodne ukształtowanie powierzchni. Warto mieć świadomość, że palisada ogrodowa może być wykonana nie tylko z drewna, ale również kamienia, betonu (lub kostki brukowej), czy materiałów sztucznych. Taka różnorodność sprawia, że każdy może dobrać rodzaj palisady do własnych potrzeb oraz specyfiki ogrodu. Z pewnością najpopularniejsze są palisady ogrodowe z drewna, które można również wykonać samodzielnie. W tym celu należy zakupić drewno w tartaku, a informacje na ten temat można znaleźć w artykule: Czym jest tartak, jaką rolę pełni i czy możemy coś w nim kupić? Palisady ogrodowe mają zazwyczaj okrągły lub półokrągły kształt, co sprawia, że można z nich układać dowolne formy. Samo układanie jest bardzo proste, ponieważ wystarczy wbić palisadę w ziemię jak najbliżej poprzedniej.

Palisada ogrodowa z drewna

Jak wspomniano w poprzednim akapicie palisada ogrodowa z drewna cieszy się ogromna popularnością, ponieważ można zarówno wykonać ją samodzielnie, jak i kupić gotowy produkt. Warto również podkreślić, że drewniane palisady doskonale komponują się z roślinnością, co sprawia, że stanowią atrakcyjny element dekoracyjny. Palisada ogrodowa powstaje zazwyczaj z drewna iglastego (świerkowego lub sosnowego), ale w sprzedaży można również znaleźć palisady z drewna liściastego, takiego jak brzoza, akacja, czy olcha. Bardzo ważną kwestią jest impregnacja, która w przypadku drewna przeznaczonego na palisadę powinna być przeprowadzona zgodnie z IV klasą. Poziom ten zapewnia dostateczną ochronę przed szkodliwym działaniem czynników biologicznych, a także fizycznych. Należy bowiem zdawać sobie sprawę z faktu, że drewniana palisada ma kontakt z gruntem, wodą, a także jest narażona na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.

Palisada ogrodzeniowa z drewna

Warto mieć świadomość, że drewniana palisada może również służyć jako ogrodzenie. Palisada ogrodzeniowa z drewna skutecznie oddziela wyznaczoną przestrzeń oraz stanowi atrakcyjną wizualnie ozdobę. Co więcej, może występować zarówno w formie drewnianych belek wbitych w ziemię, jak i poziomych przęseł stworzonych z desek, o których można przeczytać w artykule: Wszystko co warto wiedzieć o deskach drewnianych. W obu przypadkach należy oczywiście pamiętać o odpowiedniej konserwacji, ponieważ drewno narażone jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Warto również regularnie odnawiać drewniane palisady ogrodzeniowe, ponieważ pozwoli to wydłużyć ich żywotność oraz zachować efektowny wygląd. Takie działanie polega na dokładnym wyczyszczeniu powierzchni oraz nałożeniu na nią nowej warstwy impregnatu bądź lakieru. Zaletą palisad ogrodzeniowych z drewna jest różnorodność, ponieważ tego typu płoty mogą mieć różną wysokość, czy kształt. Pozwala to dopasować palisadę do potrzeb i specyfiki danego miejsca.

Robimy palisadę z drewna - palisada ogrodowa, ogrodzeniowa, schodowa
Robimy palisadę z drewna - palisada ogrodowa, ogrodzeniowa, schodowa

Jak zrobić schody z palisady - Palisada schodowa z drewna.

Drewniana palisada może zostać również wykorzystana do budowy schodów, które są nie tylko funkcjonalne, ale również efektowne. Dzięki różnym długościom, które może mieć palisada schodowa z drewna możliwe jest zbudowanie wytrzymałych stopni. Oczywiście mało kto używa obecnie drewnianej palisady do budowy schodów wejściowych (zazwyczaj wykorzystywana jest palisada brukowa), jednak doskonale sprawdza się ona w przypadku schodów umożliwiających wyjście na taras, czy przejście do niżej położonej części ogrodu. Jak zrobić schody z palisady? Pierwszym etapem jest przygotowanie terenu, który należy oczyścić z roślinności. Następnie wbija się palisady z ziemię, aż do momentu, gdy ich poruszenie będzie niemożliwe. Oczywiście palisada schodowa z drewna musi mieć odpowiednią długość, dostosowaną do wysokości każdego stopnia. Same stopnie można wypełnić grysem bądź ułożyć na nich deski, co daje naprawdę efektowny oraz trwały efekt. 

Podsumowując należy stwierdzić, że drewniana palisada to rozwiązanie, które sprawdza się w naprawdę wielu sytuacjach. Jego trwałość oraz efektowny wygląd przekłada się na szerokie zastosowanie oraz możliwość idealnego dopasowania do dotychczasowej architektury ogrodowej.

Zobacz także

Kategorie:
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram