Drewno to jeden z najpopularniejszych materiałów opałowych wykorzystywanych nie tylko w kominkach, ale również piecach centralnego ogrzewania. Na co zwrócić uwagę przy zakupie drewna opałowego? Brykiet, czy drewno do pieca? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Wybór właściwego drewna do pieca centralnego jest kluczowy pod względem efektywności procesu spalania, a także kosztów ogrzania budynku. W jego dokonaniu pomoże lektura niniejszego artykułu, który powstał zgodnie z poniższym spisem treści:
1. Jakiego drewna używać do pieca centralnego? Jaki piec używać do palenia drewnem?
2. Jaki komin do pieca na drewno
3. Brykiet czy drewno do pieca?
4. Jak zrobić piec do sauny opalany drewnem?
Drewno spalane w piecu centralnego ogrzewania powinno charakteryzować się wysoką kalorycznością oraz czystością spalania. W związku z tym jako drewno opałowe najlepiej sprawdzają się gatunki liściaste, których spalanie następuje powoli. Drewno pochodzące z gatunków iglastych spala się o wiele szybciej, a w trakcie tego procesu produkowana jest sadza, smoła oraz duże ilości dymu, za co odpowiedzialna jest znajdują się w nim żywica. Które gatunki drewna charakteryzują się największą kalorycznością? Oczywiście te najtwardsze, w związku z czym najlepsze drewno opałowe to grab (ok. 2200 kWh/mp), a na dalszych miejscach znajduje się buk, dąb, jesion i akacja (ok. 2100 kWh/mp). W tej roli sprawdza się również brzoza, klon oraz wiąz (ok. 1900 kWh/m). Najmniej kaloryczna jest z kolei lipa oraz topola. Jako drewno opałowe sprawdzają się również gatunki owocowe, o których zalety można znaleźć pod linkiem: https://madar-palety.pl/drzewa-owocowe/. Warto również pamiętać, że kaloryczność drewna opałowego uzależniona jest także od poziomu jego wilgotności. Zawartość wody w drewnie opałowym nie powinna przekraczać 20%, a najlepiej jeśli znajduje się na poziomie poniżej 15%. Oczywiście wymaga to długiego oraz prawidłowego sezonowania. Warto również mieć świadomość, że za palenie mokrym drewnem można otrzymać mandat karny.
Warto również mieć świadomość, że do palenia drewnem niezbędny jest odpowiedni piec oraz wbrew pozorom doświadczenie i właściwa technika. Piec do palenia drewnem powinien przede wszystkim umożliwiać palenie od góry, a także posiadać naturalny ciąg oraz ruszt żeliwny. Spalanie drewna jest efektywniejsze również wtedy, gdy mamy powietrze wtórne, a także możliwie jak największą powierzchnię wymiennika. Więcej na ten temat można przeczytać w artykule: Jak palić drewnem?
Decydując się na piec opalany drewnem należy również pamiętać o odpowiednim doborze komina. Komin do pieca na drewno powinien być przede wszystkim przystosowany do wysokich temperatur spalin. Dlatego też najlepiej sprawdzi się wkład kominowy wykonany ze stali żaroodpornej, który jest dedykowany nie tylko do spalania drewna, ale również materiałów drewnopochodnych, czy brykietu. Właściwy wybór to nie tylko bezpieczeństwo procesu spalania, ale także większa skuteczność odprowadzania spalin.
Rosnącą popularnością cieszy się spalanie brykietu, co sprawia, że wiele osób zastanawia się nad tym, czy nie zastąpić nim drewna. Brykiet to sprasowane pod wysokim ciśnieniem pozostałości po obróbce drewna, m.in. trociny, czy ścinki. Do jego produkcji nie wykorzystuje się żadnych dodatkowych środków spajających, co sprawia, że jest to w 100% ekologiczne paliwo. Przewagę nad drewnem opałowym ma również pod względem wilgotności, która w przypadku brykietu waha się w granicach 5-7%. W związku z tym cechuje się większą wydajnością i pozwala wytworzyć więcej ciepła. Warto jednak mieć świadomość, że palenie brykietem wygląda inaczej niż w przypadku drewna opałowego, ponieważ w trakcie spalania nie dorzuca się paliwa. Podejmując decyzję brykiet, czy drewno do pieca należy wziąć zatem pod uwagę stosunek wydajności do ceny.
Drewno to materiał, który wykorzystywany jest nie tylko do ogrzewania budynków, ale również pieców znajdujących się w ogrodowych saunach. Te z kolei cieszą się coraz większą popularnością, co wynika z faktu, że zarówno saunę, jak i piec do sauny opalany drewnem można zrobić samodzielnie. W przypadku sauny jest to drewniana budka, która może zawierać również elementy przeszklone. Piec musi z kolei posiadać osobny przewód dymowy, którym odprowadzane będą spaliny. W stalowe drzwiczki pieca przeważnie wbudowuje się szybę, co pozwala kontrolować proces spalania oraz stwarza odpowiedni klimat w saunie. Na górze z reguły umieszcza się pojemnik na wodę, która gotując się wytwarza parę. Można również zastosować pojemnik, w którym znajdą się kamienie. Akumulują one ciepło, a polanie ich wodą wytwarza spore ilości pary. Niektórzy decydują się również na budowę pieca, w którym można palić z sąsiedniego pomieszczenia. Specjalny rękaw zakończony drzwiczkami przechodzi przez ścianę do pokoju obok, a w kabinie sauny nie ma dostępu do paleniska.
Podsumowując należy stwierdzić, że drewno opałowe to materiał, którym można ekologicznie i ekonomicznie ogrzać dom, ale wyłącznie pod warunkiem, że będzie ono suche. W związku warto pamiętać, że kupować je należy wyłącznie w sprawdzonych źródłach i tartakach, takich jak madar-palety.pl.
[…] wartość opałowa est porównywalna do drewna, o spalaniu którego można przeczytać w artykule: Drewno opałowe. Jakie drewno do pieca? Pellet opałowy w procesie spalania wydziela jednak zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, co sprawia, […]
[…] pelletu nad drewnem spalanym w kominku? Otóż, drewno opałowe, o którym pisaliśmy w artykule: Drewno opałowe. Jakie drewno do pieca?, spala się mniej efektywnie, a w procesie powstaje więcej zanieczyszczeń oraz substancji […]