fbpx

Drewniane paski dekoracyjne, czyli Lamel

Autor publikacji: Robert Olszanowski, opublikowano 23 maja 2022

Drewniane paski dekoracyjne, czyli Lamel

Pierwotnym zamysłem twórców tej przemyślnej konstrukcji było stworzenie atrakcyjnych elementów architektury otoczenia posesji i ogrodów. Sądząc po efektach, udało się to znakomicie. Płoty lamelowe nie tylko wzbogacają otoczenie, czyniąc je atrakcyjniejszym. Stanowią też skuteczną ochronę prywatności.

  • Czy płot musi być tylko płotem? Liczbę zastosowań ogranicza jedynie wyobraźnia.
  • Jak zbudowany jest płot lamelowy?
  • Czy odświeżenie płotu lamelowego wymaga dużych nakładów sił i środków?
  • Ile kosztuje płot lamelowy?

Płot lamelowy – zastosowania 

Konstrukcja ramowa sprawia, że użytkownik ma ogromną dowolność tworzenia zabudowy przestrzeni po każdy kątem. Z poszczególnych paneli można stworzyć dyskretny zakątek na pojemniki ze śmieciami.

Można także zbudować półotwartą prawie altankę, chroniącą przed uciążliwymi podmuchami wiatru. Idealne miejsce na stolik kawowy, fotele i lampiony.

Wręcz zalecane jest zastosowanie paneli lamelowych jako podporę dla roślin pnących. Wiele gatunków źle znosi podmuchy wiatru, natomiast uwielbia ciepło bijące od powierzchni podpory. Zatem nie ażurowe sploty, lecz właśnie lamel okaże się idealnym wyborem poprawiającym warunki rozwoju ogrodowej zieleni.

To nie wszystko. Poszczególne panele ustawione przed oknem sypiali będą doskonałym ekranem dźwiękochłonnym. Właściwość tę zawdzięczają metodzie naprzemiennego układania listew, co powoduje, iż dźwięk odbija się od zapory pod różnymi kątami.

Wszyscy, którzy tworzą we własnym zakresie przeróżne sprzęty ogrodowa przy wykorzystaniu zbędnych już palet bądź bali drewnianych z pewnością docenią panele lamelowe jako klamrę spinającą całość aranżacji. Inspiracji do własnoręcznego budowania wyposażenia na działkę bądź do ogrodu można poszukać w publikacji zamieszczonej na stronie https://madar-palety.pl/co-mozemy-zrobic-z-drewna/. Naprawdę warto!

Proszę zwrócić uwagę, iż dopiero na samym końcu wspominamy o panelach jako płocie. Nie dlatego, że lamel nie nadaje się do tej funkcji. Liczba zastosowań jest tak duża, że płot wydał się nam po prostu banalny.

Płot lamelowy – budowa 

Ogrodzenie lamelowe składa się z paneli o obwodzie zamkniętym ramą. Przęsła mogą one występować w wersji kwadratowej i prostokątnej, a także różnić się od siebie wymiarami. Dzięki temu łatwo jest dobrać odpowiednie elementy, bez względu na planowaną wielkość płotu.

Jak już wspomnieliśmy, możliwą jest instalacja pojedynczych segmentów, jak i tworzenie linii ogrodzenia wzdłuż granicy posesji. Popularnym elementem łączącym panele lamelowe są drewniane słupki osadzone w gruncie w specjalnych kotwach metalowych. Ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej stabilności w przypadku silnych podmuchów wiatru czy ingerencji osób trzecich.

Dodatkowo kotwy wraz z odpowiednimi impregnatami zabezpieczają płot lamelowy przed szkodliwym wpływem wilgoci i wahań temperatur. To wszystko sprawia, że ogrodzenie jest trwałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto długo utrzymuje estetyczny wygląd.

Listwy układane są na przemian, zachowując uroczą formę plecionki. Płot lamelowy może być zdobiony w górnej warstwie dodatkami w formie ażurowych kratek o różnych kształtach.

Panele lamelowe – korzyści:

  • Dowolność konstruowania przestrzennego;
  • Wszechstronność zastosowań;
  • Lekkość ułatwiająca samodzielny montaż;
  • Łatwość dostosowania paneli do kolorystyki obowiązującej na danej posesji;
  • Brak szkodliwego wpływu na środowisko.

Drewno jest surowcem bardzo chłonnym i wdzięcznym jednocześnie w kontekście pokrywania go przeróżnymi substancjami nadającymi pożądany kolor lub połysk. Oznacza to, że ogrodzenie lamelowe można dostosować do każdego rodzaju elewacji, nadając posiadłości swojski wiejski klimat.

Konserwacja płotu lamelowego 

Stan techniczny ogrodzenia należy sprawdzić po każdej zimie. Najczęściej elementem poszkodowanym są lamele. Mogą pojawić się ubytki farby bądź naruszona jest struktura materiału. W takiej sytuacji natychmiastowa ingerencja nie tylko zapobiegnie dalszemu niszczeniu. Sprawi, że wkład pracy w konserwację będzie naprawdę niewielki.

Zatrudnienie do tych czynności pociech będzie też miało walor edukacyjny. Potem można pomyśleć o posadzeniu drzew owocowych, o których wiedzę zdobędziemy z artykułu opublikowanego na stronie https://madar-palety.pl/drzewa-owocowe/.

Konserwacja płotu – czynności:

  1. Przygotowanie, uzupełnienie ubytków;
  2. Oczyszczenie powierzchni płotu lamelowego;
  3. Zabezpieczenie struktury drewna;
  4. Malowanie właściwe.

1. Przed ewentualnym malowaniem powierzchni płotu warto uzupełnić braki szpachlą do drewna. Po zastygnięciu preparatu wystarczy delikatnie oszlifować konserwowaną część, nadając jej odpowiednią gładkość.

2. Oczywiście, zanim przystąpimy do nakładania farby, należy drewno oczyścić. Skuteczne jest czyszczenie mechaniczne przy zastosowaniu niewielkiej szlifierki oscylacyjnej. Jest to tanie urządzenie, dla którego w domu prywatnym znajdzie się mnóstwo zastosowań.

3. W celu uniknięcia korozji biologicznej oraz działania szkodników dobrze jest pokryć oczyszczoną powierzchnię preparatami dostępnymi w handlu. Ich wybór jest ogromny, zatem konieczna będzie konsultacja z doświadczonym sprzedawcą.

4. Bez względu na zastosowany środek należy pamiętać o nakładaniu powłoki ochronnej wzdłuż słojów.

Wybór preparatu:

  • Bejce;
  • Lakiery;
  • Lakierobejce;
  • Farby kryjące.

Malowanie będzie też okazją do zmiany wizerunku posesji.

Ile kosztuje płot lamelowy?

Przeliczając na czas eksploatacyjny, można uznać, iż ceny za panele lamelowe są wręcz symboliczne. Dotyczą one poszczególnych przęseł ogrodzenia oraz słupków wspornikowych.

W marketach budowlanych nie należą do rzadkości produkty kosztujące od 25 złotych za panel. Wraz z wyższym poziomem jakości cena oczywiście wzrasta.

Na ogólny koszt postawienia płotu lamelowego składa się liczba niezbędnych przęseł, słupki wspornikowe, kotwy, i preparaty zabezpieczające.

Nie można przy tej okazji pominąć faktu, że montaż ogrodzenia lamelowego jest możliwy przy wykorzystaniu już istniejącego płotu z siatki lub innych materiałów.

Płot lamelowy 

Chcesz nadać swojej posesji naturalny i przyjazny charakter? Czy otaczanie się szarym betonem jest dobrym sposobem na tworzenie atmosfery sprzyjającej wypoczynkowi? Pytania wydają się retoryczne, zresztą z podobnymi problemami borykają się mieszkańcy dużych aglomeracji miejskich. Tęsknią za drewnem, co widać w stylizacjach balkonów i tarasów dachowych.

Ty masz to wszystko w zasięgu ręki, dlaczego zatem nie korzystać z tej swobody pełnymi garściami?

Czytaj więcej

Kategorie:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

MADAR - Palety, deski, drewno. Tartak
MADAR Sp. z o.o.
NIP: 8943063745
KRS: 0000564488
REGON: 361866607
Kapitał zakładowy: 1 055 500,00 ZŁ

Dane kontaktowe

Śledź nas


  Madar Sp. z o.o. © 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
wdrożenie & realizacja KamikStudio
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram