Drewniana altana ogrodowa to jeden z najczęstszych zakupów już na początku urządzaniu podwórka wokół domu bądź ogródka działkowego. Przyjemne letnie wieczory lub jesienne popołudnia z książką w ręku spędzone we własnej altance to marzenie niejednego posiadacza podwórza. Czy kupić altanę gotową, czy zdecydować się na zamówienie na wymiar? Jakie drzewo jest najlepszym wyborem do budowy altanki? Jak dbać o drewnianą altanę, by cieszyć się nią jak najdłużej? Wszelkie odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w tym artykule.
Wybór altany często okazuje się trudniejszy, niż wydaje się na początku. Mnogość kształtów, wzorów, a także styli wykończenia sprawia, że zakup nie jest tak łatwą i prostą sprawą, jak było zakładane.
Przed wyborem altany należy zastanowić się nad kilkoma kwestiami.
Dopiero po zebraniu tych wszystkich informacji, możemy określić, czego dokładnie potrzebujemy i jakiego produktu szukamy. A także mamy możliwość dopasowania wszelkich potrzeb do budżetu, jakim dysponujemy.
Altana ogrodowa to produkt, który możemy znaleźć na rynku niemalże od ręki. W większości dużych marketów budowlanych mieści się dział "ogród", w którym możesz dostać gotowe altanki w różnych rozmiarach i kształtach. Jeśli jednak chcesz mieć coś, czego nie posiada w swoim ogrodzie nikt inny, możesz postarać się znaleźć odpowiedniego fachowca, który zrealizuje Twój indywidualny projekt. Wiele osób decyduje się także na budowę altany samodzielnie.
Szukając odpowiedniego stolarza, warto dokładnie sprawdzić rekomendacje i dotychczasowe realizacje fachowca. Następnie dokładnie omówcie projekt. Specjalista doradzi też, jakie drzewo najlepiej dobrać do takiej budowy lub kupi je samodzielnie. Warto w tym celu wybrać się bezpośrednio do tartaku. Jest to pewność, korzystnej ceny przy dobrej jakości materiałów.
Drewno na altankę można podzielić na miękkie i twarde.
Drewno miękkie, które najczęściej jest stosowane to sosna i świerk. Są one najpopularniejsze głównie ze względów finansowych. Ponadto są łatwo dostępne, co jest także ich niewątpliwą zaletą. Dzięki swojej miękkości zarówno jeden, jak i drugi gatunek doskonale zachowują się podczas obróbki. Pozwala to na tworzenie różnych fantazyjnych kształtów i ozdobników. Nie można jednak zapominać o odpowiednim zabezpieczaniu wszelkich konstrukcji wykonanych z tego typu drewna. Dokładniej temat impregnacji zostanie poruszony nieco niżej.
Drewno twarde. Dąb jest drewnem wykorzystywanym znacznie rzadziej do budowy altanek ogrodowych, głównie ze względu na wyższą cenę. Jest on jednak materiałem znacznie wytrzymalszym i bardziej odpornym na działanie różnych czynników atmosferycznych. Ponadto prezentuje się znacznie lepiej wizualnie. Nadal jednak wymaga impregnacji.
Innym drewnem twardym również rzadko wykorzystywanym do budowy tego typu konstrukcji ogrodowych jest modrzew. On również musi być impregnowany, jednak jest jeszcze bardziej wytrzymałym gatunkiem. Prezentuje się także niezwykle elegancko.
Niezależnie do tego, które drewno zostanie wybrane, musi ono być dobrze przygotowane. Przede wszystkim powinno ono być wysuszone. Inaczej cała konstrukcja może się szybko wypaczyć i konieczna będzie rozbiórka. Niezbędna jest również impregnacja, którą można przeprowadzić na 3 sposoby:
Altana z drewna powinna być regularnie pielęgnowana. Impregnacja i malowanie przy budowie nie wystarczy, by cieszyć się konstrukcją przez długie lata. Po sezonie letnim warto dobre przygotować ją na zimę. Najlepiej wszystko dokładnie odkurzyć i okryć tak, by nie pozostawiać niczego, co zachęci szkodniki do zagnieżdżenia się w naszej altance. Można też zrezygnować z mycia jej wodą, wilgoć może przedostać się do wnętrza drzewa i wypaczać konkstrukcję. Po zimie należy też starannie zrobić przegląd altany pod względem technicznym i naprawić ewentualne ubytki drzewa czy pęknięcia.
Do tego regularnie raz na rok – dwa dobrze jest dokładnie oczyścić deski i ponownie zaimpregnować, a potem pokryć farbą lub lakierem. Stosując siędo tych zaleceń, altana będzie w dobrej formie przez długi czas.